| MaraCinga a întrebat:

Ce este altoitul si ce copaci trebuie altoiti ca fructele sa fie comestibile? Dau funda daca raspunsul ma lamureste

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Fructe comestibe au si pomii nealtoti si cei salbatici deci nu asta e sau ar fi problema.Cu alte cuvinte prin altoire nu se obtin fructe comestibile ci fructe de calitate si mari.Altoitul este o forma de inmultire a unei plante pe o alta planta, sau convietuirea a doua bucati din 2 plante diferite intruna singura. Daca ai un pom obtinut prin selectie ori mai stiu eu ce alta metoda si il inmultesti prin seminte sau vegetativ adica il clonezi el nu va mai da fructe ca si pomul mama sai spunem asa.De ce? Pt ca prin seminte se pierd acele caracterisitici ale pomului mama, iar in cazul inmultirii prin butas sa fiu mai clar. pomul obtinut nu va fi destul de rezistent la diversi factori pentru ca la fel pierde din insusirile pomului mama.Prin altoire odata ce ai obtinut un pom ce ti-ai dorit ca sa il poti inmulti ai 2 optiuni.1-Ori executi aceiasi pasi ca la obtinerea lui prima data ceea ce nu face nimeni pentru ca practic iti ia ani de zile ori 2-il altoiesti adica folosesti partea care da fructe respectiv tulpina si coroana din pomul tau, iar radacina din alt pom care de obicei este mai rezistent la seceta, la temperaturi si asa mai departe si care are o mare putere de hranire.Deci se iau ramuri ALTOI din pomul tau ala care face fructe bune si se altoiesc, se insereaza pe tulpina, ori pe ramurile unui pom portaltoi, adica care duce pe el acel Altoi.Acest portaltoi poate fi un pom salbatic, poate fi o specie rustica din aceiasi familie cu altoiul dar care ii confera acestuia ce are nevoie.Acum pomii nu trebuie altoiti sa dea fructe comestibile, pentru ca si merele padurete de ex sint comestibile.In general mai toate fructele chiar de sint salbatice sint comestibile si chiar se fac din ele f multe preparate.Dar sa obtii fructe pentru consum mari, de calitate asa se face se altoiesc pomii.Ce pomi trebuie altoiti intrebi? Totii pomii trebuiesc altoiti cu exeptia nucului si alunului daca vrei sa obtii fructe de calitate si mari.Este mult de scris asa ca iti recomand sa cauti o carte unde ai toate datele si detalii cum se procedeaza.