| LisaJulie a întrebat:

Ce este eficient pentru o camera, un încălzitor electric cu ecran sau un calorifer?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

N-ai gaz disponibil in casă?

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Cand ai inchis ecranul ala electric, s-a terminat si cu caldura.

Un calorifer e din metal, are inertie termica si pastreaza caldura o perioada mai lunga. Plus ca are termostat si se opreste singur, sa nu se incinga.

| Frank51 a răspuns:

Eficient este un mix de incalzire a aerului și incalzire prin infraroșu, dacă nu există instalată o centrală pe gaz bineînțeles.

| darrio2007 a răspuns:

Calorifer.

| G777 a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Corect spus până la ultima parte cu termostatul, termostatul nu e utilizat pentru a nu se încinge caloriferul care e normal să se încălzească atât cat îi permite agentul termic și nu mai mult. Termostatul are rolul de a opri funcționarea centralei termice atunci când în camera se ajunge la temperatura dorită de utilizator.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru G777):

Vorbim de lucruri diferite.
Eu m-am referit la caloriferul electric, tu la centrala termica cu incalzire prin tevi si calorifere.