| Ciprian1994 a întrebat:

Ce este mai avantajos sa cresti rate sau gaini?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Da o fuga pana la cea mai apropiata mare alimentara. Vei vedea ca gasesti pui de gaina intregi sub 20 de lei bucata, in timp ce o rata, desi este mai mica, sare de 100... Pe de alta parte, ouale de gaina sunt mai sigure, dar la 50 de bani oul nu e nici asta o mare afacere.
Indiferent ce cresti insa, trebuie sa ai si piata de desfacere.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
rate..cresc mai repede fata de gaini.
http://www.gaini-de-rasa.org/pasari/rate
O seara buna:)

| RAY a răspuns:

De ce nu ambele?

| Piratul10 a răspuns:

Eu cred ca găini, ca iei si oua si carne.
Ieși avantajos, mai ales daca iei găini care fac mute oua!

| dorin1990 a răspuns:

Sunt rase de gaini rentabile care pot fi crescute pentru carne si pentru oua.alea pot deveni mai eficiente ca ratele.

| A13xwtz a răspuns:

Gaini, papi oua si carne.si e mai cumparata carnea de pui fata de cea de rata.

| galedorin a răspuns:

Eu zic ca rate...Deoarece, daca, Doamne fereste, vine o inundatie, ratele nu se ineaca!