| SasaSasa2000 a întrebat:

Ce este mai ieftin de folosit ca combustibil de incalzire.
1-lemnul sau gazul?
2 sant alte combustibile folosite pentrut incalzire? care sunt? sunt mai ieftine?

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Salutare,

https://agrointel.ro/......-locuinta/

Ai ogramada de articole pe tema asta, o sa iti zic si eu o mica concluzie (ca nu are rost sa dau copy+paste) ceea ce am invatat'o din propria experienta.
1 - Izolatia conteaza cel mai mult pe timp de iarna, cu cat izolatia nu este buna, cu atat va trebui sa incalzesti mai mult timp si automat orice sursa de incalzit va consuma mai mult.
2 - Cel mai sanatos este incalzirea pe baza de energie regenerabila. Lemnul, gazul etc. sunt daunatoare pentru om + natura. Vezi si articolele.
3 - Depinde si de spatiu, o garsoniera dintr'un bloc te costa mai putin decat o casa pe pamant.

Intrebarea ta nu prea poate sa fie generalizata, depinde foarte mult de tipul de izolatie, de metri patrati, tipul constructiei, bugetul tau (ca sa cumperi o sursa de incalzire, trebuie sa investesti mai intai si dupa iti vei scoate investitie din facturi in cativa ani), etc.
Sper ca ai inteles ideea. Succes!

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Centrala pe gaz e momentan cea mai ieftina varianta. Exceptând bineînțeles situația in care îți crește pădurea in fundul grădinii, ai vreo conducta de motorina prin pivniță sau ai moștenit o ditai eoliana de la o mătușă din Italia.
Lemnul nu doar ca e scump, dar banii ii pui toți deodata (nu cumperi o roaba in octombrie, doua roabe in noiembrie si trei căruțe in ianuarie), plus ca mai costa tăiatul, crăpatul, caratul, stivuitul. Iar apoi toată iarna fa foc, scoate cenușă, curata cazanul, curata hornul...

| mgtow a răspuns:

Curentul e cel mai bun. Nu e asa scump daca nu e familie numeroasa. La 1 persoana e destul de ieftin.

| sofisis a răspuns:

Eu am centrala pe gaze. Lemnele pentru o casa mai mica decat a mea ( vecina) costa cam cat dau eu pe gaze avand casa mai mare si caldura iarna non stop destul de mare ca am frigurosi in casa.
Centrala pe peleti din cate stiu nu e cu mult sub costuri fata de cea pe gaze pentru ca se consuma foarte repede peletii( sau pelete, nu stiu exact cum e la plural) si necesita cantitati mari.
Personal nu m-as complica cu chestii d'astea pe lemn. Sunt mai comoda de fel si prefer sa apas un buton si gata ca sa am caldura big grin

| Bizon95 a răspuns:

Depinde de multe circumstante
-o singura camera intr-o casa, lemn (de aia e folosit in draci la sate)
-mai multe camere intr-o casa sau apartament, centrala pe gaze si calorifere, NU poti face asta pe lemn, iar daca incalzesti fiecare camera cu lemn o sa sara in sus pretul
-o garsoniera... aparatul de aer conditionat sau o aeroterma (deci curent), PE BUNE, daca ai izolatie, intr-o camera atat de mica, aeroterma incalzeste tot aerul in 5 minute, apoi o pui pe mentinere (termostat) si te duce mult mai ieftin decat gaz sau lemn care au inertie mare (pana se incalzeste, pana faci temperatura potrivita, iar daca, gresesti un pic, atunci trebuie sa aerisesti sau mori de cald pana se racesete, deci consum in plus, etc.