| Sophie_3843 a întrebat:

Ce fel de flori preferati sa aveti in curte, in ghivece sau in casa? Ce fel de copaci va plac intre mar, par, prun sau cires?

19 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Mie imi plac toate florile dar le prefer pe cele in ghiveci sau curte pentru ca nu mor asa ca cel din glastra

| remus a răspuns:

Magnolie, filodendron, cercelasi, cale, gladiole si pomi par, mar, smochin, lamii, maslin, dafin etc. Le am in curte si gradina.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

In curte am flori incepand cu ghiocei, branduse, toporasi, lalele, floarea pastelui, liliac alb si mov, manusa maicii domnului, narcise, zambile, bujori, crini, trandafiri, trandafiri cataratori galbeni, trandafirasi pitici, petunii, regina noptii, dalii, crizanteme (cred ca nu am uitat nici una si le-am pus in ordinea in care infloresc). La ghiveci am : leandru, trandafiri japonezi, cale, ficus, crini de ghiveci(portocaliu cu alb si rosu cu alb), cercelusi, muscate, urzicute, craciunite, begonii, sabiute, artar de camera, aloe, papucul doamnei, mai am cateva foarte frumoase dar nu le stiu numele sunt de fapt plante decorative.In curte am si pomi fructiferi:mar, prun, cais, zarzar, cires, visin, gutui si 2 nuci.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

In curte am flori incepand cu ghiocei,branduse,toporasi,lalele,floarea pastelui,liliac alb si mov,manusa maicii domnului, narcise,zambile ,bujori,crini,trandafiri,trandafiri cataratori galbeni,trandafirasi pitici,petunii,regina noptii,dalii,crizanteme (cred ca nu am uitat nici una si le-am pus in ordinea in care infloresc).La ghiveci am : leandru,trandafiri japonezi,cale,ficus,crini de ghiveci(portocaliu cu alb si rosu cu alb),cercelusi,muscate,urzicute,craciunite,begonii,sabiute,artar de camera,aloe,papucul doamnei,mai am cateva foarte frumoase dar nu le stiu numele sunt de fapt plante decorative.In curte am si pomi fructiferi:mar,prun,cais,zarzar, cires,visin,gutui si 2 nuci.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

In curte am flori incepand cu ghiocei,branduse,toporasi,lalele,floarea pastelui,liliac alb si mov,manusa maicii domnului, narcise,zambile ,bujori,crini,trandafiri,trandafiri cataratori galbeni,trandafirasi pitici,petunii,regina noptii,dalii,crizanteme (cred ca nu am uitat nici una si le-am pus in ordinea in care infloresc).La ghiveci am : leandru,trandafiri japonezi,cale,ficus,crini de ghiveci(portocaliu cu alb si rosu cu alb),cercelusi,muscate,urzicute,craciunite,begonii,sabiute,artar de camera,aloe,papucul doamnei,mai am cateva foarte frumoase dar nu le stiu numele sunt de fapt plante decorative.In curte am si pomi fructiferi:mar,prun,cais,zarzar, cires,visin,gutui si 2 nuci.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

In curte am flori incepand cu ghiocei,branduse,toporasi,lalele,floarea pastelui,liliac alb si mov,manusa maicii domnului, narcise,zambile ,bujori,crini,trandafiri,trandafiri cataratori galbeni,trandafirasi pitici,petunii,regina noptii,dalii,crizanteme (cred ca nu am uitat nici una si le-am pus in ordinea in care infloresc).La ghiveci am : leandru,trandafiri japonezi,cale,ficus,crini de ghiveci(portocaliu cu alb si rosu cu alb),cercelusi,muscate,urzicute,craciunite,begonii,sabiute,artar de camera,aloe,papucul doamnei,mai am cateva foarte frumoase dar nu le stiu numele sunt de fapt plante decorative.In curte am si pomi fructiferi:mar,prun,cais,zarzar, cires,visin,gutui si 2 nuci.

auran
| auran a răspuns:

Sa vedem...
cele care persista cel mai mult ( de preferat sa ai flori de sezon)
de preferat direct in pamant nu in ghiveci si nici in casa
referitor la pomii fructiferi, i-as alege pe toti depinde de soi...

mlm
| mlm a răspuns:

Imi plac foarte mult florile, prefer cele de vaza, cele de ghiveci nu imi prea plac, copacii preferati sint ciresii si merii.

| giovana a răspuns:

In curte imi plac: zambilele, lalelele, narcisele, liliacul, lacrimioarele, bujorii si tufele de trandafiri. Copacii preferati : plop, stejar, tei, brad. Pomi: prun, cires, cais, piersic. happy

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Am sa iti sp pe scurt happyImi plac toate florile.love struck
Dintre copaci imi plac mai mult parul si ciresul big grin

| csintalan a răspuns:

Tuia in curte mai ales cel,, smarang,, iar pomi de toate pentru ca fiecare are alta culoare de floare. Dar atentie la distanta de plantare!

| SweetCandy a răspuns:

Eu sunt inebunita dp trandafiri, indiferent de culoare ...trandafir sa fie...happy
si imi plac florile in ghiveci mai mult si mai mult, da o sa zici ca tr nu ii pot primii prea des in ghiveci...e...asta e...big grin
si imi place fff mult teiul...nu stiu dc, pur si simplu imi place!
ppupphappy

| hapy a răspuns:

Imi plac arborii si arbustii ornamentali:albitzia, pawlovnia tomentosa, tamarix, stejar rosu, rhus typhina, rododendron, forsythia, mahonia, kerria etc.

| andreig a răspuns:

Am o floare de ceara, care are peste 12 flori si noaptea picura din ele o substanta foarte frumos mirositoare. La fiecare 3 luni imi face foarte multe flori si dureaza mult. Noaptea intreaga camera este scufundata in parfumul ei. In gradina am un cires tanar, unul batran, un corcodus si trei vii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

happy aceia nu sunt copaci ci pomi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@mlm laughing si tu faci pomii copaci laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Florile imi plac in gradina, copacii sunt, de fapt, pomi fructiferi si imi place marul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubesc mult florile de camera, si de curte cele mai preferate sunt trandafirii, crinzantemele. Dar din copaci prunul.

| SellenaEllena a răspuns:

Eu prefer sa am in curte:trandafiri, muscate, tigancuse...sincera sa fiu mie imi plac mai mult ciresii apoi marul, parulsi la urma prunul.merci pentru timpul acordat! Te pup. pa pa.