Întrebare recomandată | LisaJulie a întrebat:

Ce fel de parchet reține mai puțină murdărie și este și rezistent sau nu se deteriorează la apa?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Parchetul este din lemn, care poate deforma /deteriora de la apa (mai ales de la apa calda).
Murdaria trebuie curatita, nu adunata.
Daca pui linoleu sau gresie, aceia se pot spala usor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pardoseala spc... cauta sa vezi cum arata si despre ce e vorba.

| mihai69 a răspuns:

Gresia.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Gresia tip parchet.
Sau parchetul din lemn masiv, care este mult mai scump, dar trage apa mult mai greoi decat parchetul.
In schimb, lemnul masiv atrage jegul mai ceva decat parchetul din rumegus presat.
Deci, singura solutie este gresia cu aspect de parchet.

| relian a răspuns:

Toate. Orice parchet dupa ce este instalat, daca nu este lacuit, se da cu lac, cu epoxy cu ceva care sa il protejeze.

| andreispeed250 a răspuns:

Parchet SPC, cel mai rezistent parchet la zgarieturi, rezistent la apa si cel mai bun randament termic daca ai incalzire in pardoseala.