| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna offline si onnline?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

In general cei doi termeni s-ar traduce astfel:
online = conectat
offline = neconectat
Termenii trebuie putin adaptati in functie de context. De exemplu cand citesti undeva "documentele se pot depune online la adresa xxx@yyy sau offline la sediul firmei", este evident ca prin "online" se va intelege "prin intermediul internetului", iar prin offline se va intelege "fara a utiliza internetul".
Similar, prin "lasati mesaj offline" se va intelege ca destinatarul mesajului nu este conectat in acel moment la facilitatea respeciva, insa va primi mesajul imediat ce se va conecta, indiferent daca expeditorul mai este sau nu conectat.

daniela
| daniela a răspuns:

On line - persoana este logata pe site si poate fi accesata
off line - nu este logata

| asko a răspuns:

Offline - persoana nu este logata pe acel site, messenger, etc
online - persoana este logata, prezenta, etc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu ce insemnathinking multumesc ca m-ati ajutat!kiss

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

ba da ia cautati si voi in dictionare!