| Lapusneanu a întrebat:

Ce metode de protectie anti grindina exista?

6 răspunsuri:
| ovidius a răspuns:

Plasele speciale pe care le tragi deasupra pomilor/culturilor.
În plus există şi varianta asigurării culturilor, însă îţi impun nişte reguli... iar la daună caută nod în papură, aşa cum fac toţi asiguratorii.

| Lapusneanu explică (pentru ovidius):

Ce reguli? la asigurare
dar tunuri cu care se sparg norii? exista asa ceva sau e legenda

| ovidius a răspuns (pentru Lapusneanu):

Habar n-am ce reguli. Ştiu doar că au.
Bănuiesc:
- îngrădirea şi asigurarea pazei
- asigurarea numitor condiţii (sol, apă, anumite îngrăşăminte) pentru culturi

| relian a răspuns (pentru Lapusneanu):

Tunuri care sparg nori adica ces alea? Norii nu sint inamici, oameni sa tragi cu tunul in ei. Poate ai auzit tu ceva dar nu prea bine.Se foloseste Azot, Nitroen zii um vrei pentru a scadea temperatura la nivelul norului sa poata sa ploua.Deci sa ploua nu sa sparga ceva sau grindina.La nivelul noriulor uneori este cald, adica mai peste tot este cald si degeaba sint nori ca nu ploua.Sa ploua trebuie sa existe o diferenta de temperatura care sa determine condensarea vaporilor de apa asta asa in mare.Ca urmare se pune azot lichid intro racheta gen stiu si eu cum is artificiile alea mari si se trag in nori, se imrastie acolo azot si uite asa apare ploaia.Referitor la masuri antigrindina nu prea ai ce face. Daca ai culturi pe ha ce faci p; ui umbrela deasupra.Deci o metoda economica la ora asta nu exista mai pe nicaeri in lume.O chestie ar fi incalzirea acelor nori purtatori de grindina sau vorba vine, in acei nori exista o temperatura foarte scazuta care face ca apa sa inghete si sa cada sub aceasta forma.Deci nimic economic.Plasele puse peste pomi ar proteja dar nu total.

| LIN2010 a răspuns:

Viticultorii din zone consacrate folosesc rachete pe care le detoneaza la inaltimea norilor si inlatura pericolul de producere a fenomenului de grindina.Pentru cultivatori casnici si suprafete mici de protejat exista plase speciale pentri protectie impotriva grindinei.Respecte

| CălinPL a răspuns:

Plasele alea speciale pui peste copaci/gradina.ok cu placere kiss