| smaranta a întrebat:

Ce parere aveti? Se poate taia pal cu fierastraul pendular, o portiune destul de lunga (cam 2m)asta pentru ca nu am altceva la indemana si sa ma deplasez la un tamplar ar fi complicat.Sau cu ce altceva s-ar putea taia palul, acasa, fara sa se stirbe si sa iasa dreapta taietura?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Se poate taia, bineinteles, doar ca taietura nu iti va iesi drept. Totusi iata niste trucuri:
- foloseste o panza pentru taieri fine, sau chiar una pentru metale. In locul fierastraului pendular poti folosi unul circular, indiferent daca este fix sau mobil, dar tot asa cu o panza pentru taieri fine.
- traseaza doua linii - cea finala si cea pe care va merge lama fierastraului, cu minim 3 mm in afara, in functie de tipul panzei folosite.
- prinde doua sipci de ghidare, de o parte si de alta a liniei de taiere (distanta dintre ele sa fie egala cu latimea talpii fierastraului, iar lama acestuia sa cada exact pe linia de taiere), evitand astfel abaterile majore.
- rindeluieste taietura cu ajutorul unei rindele electrice, pana la linia finala.
Daca nu ai o rindea electrica si nu poti face rost de una, renunta la ideea de a-l taia acasa, nu rezolvi nimic cu un simplu slefuitor sau cu alte "jucarii". Palul se taie asa cum a zis @mg la masinarii speciale, cu panze separate pentru melamina si pentru pal, foarte costisitoare de altfel. Micii meseriasi care nu isi permit o astfel de masina au gasit solutia asta cu rindeaua, insa fara rindea chiar nu vei reusi decat sa strici materialul.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pai daca asta era singurul motiv, atunci chiar nu merita sa te stresezi. Mai mult dureaza sa faci curatenie dupa ce l-ai taiat in casa decat sa il cari pe scari pana jos.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

O sa mai sara din melamina pe margine, o sa te mai duci stramb si poti sa mai ajuti un pic cu o masina de slefuit ulterior - dar nu va iesi drept asa cum ti-l taie la un atelier de debitare pal - chiar si slefuit vei avea niste usoare curbe. Sa faci treaba asta in casa nu ar fi prea intelept. Mai bine astepti sa se indrepte vremea si il tai la un atelier specializat pentru debitare pal (eu stiu de cel de langa darel - in spate la p-ta muncii si mai sunt si pe morarilor (intre pantelimon si bd basarabia fost muncii ) - asta daca acel pal va fi parte vizibila din mobilier. Daca nu e la vedere - lucreaza atent cu soricelul.

| smaranta explică:

Va multumesc pentru sfaturi dragi prieteni, eram la un pas de a face o prostie din cate imi dau seama, cu toate ca si sotul meu mi-a spus acelasi lucru.Cu toata groaza care o am cand ma gandesc ca va trebui sa cobor pe scari tablia patului, caci despre asta e vorba(am facut o prostie cand l-am comandat, n-am dat bine dimensiunile si mi l-au facut prea inalt, patul)scarile fiind cam inguste si in forma deL, va fi o adevarata distractie. Speram sa putem noi rezolva problema incat sa nu fie nevoie de trambalat pe scari. off... oricum, merci sad

| cristinela a răspuns:

Merge dar o sa iasa ciupit.

| mariobros a răspuns:

Da merge, acum depinde si de pozitia de taiere (daca e fixat undeva), si sa fii atenta sa nu-l inclini dreapta-stanga ca se rupe lama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate taia daca vrei sa-ti bati joc de el si nu te intereseaza ce iese. Cu pendularul taiaetura va fi " varza ". Chiar daca ulterior ai folosi un slefuitor electric ...degeaba.
Palul se taie la masina cu pinze speciale...

| sfynxu a răspuns:

Pe distante mari este recomandat un circular, dar daca ai grija si lucrezi cu multa atentie s-ar putea sa iasa si cu pendularul. oricum ai grija ca permanent sa fie bine sustinut in timpul operatiunii. adica sa pui ceva sub el asfel incat sa nu fie nevoit sa stea in aer. ai grija sa faci pauze dese pentru ca panza pendularului se va incalzi foarte tare. sa nu o racesti brusc cu apa pentru ca este calita si s-ar putea sa o strici. spor la lucru happy