| Leonardo70 a întrebat:

Ce se seamănă întâi Lucerna sau ovazul?

Răspuns Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Lucerna se seamana in toamna in lucrari superficiale cu grapa sau in primavara (martie-aprilie) depinzand in ce zona esti: martie in sud si aprilie in nordul tarii. In primavara se face semanarea in aratura. Ovazul se seamana numai in aratura, de toamna tarziu sau de primavara devreme. Se poate semana si in ferestrele iernii. Daca ai o iarna fara zapada si nu prea friguroasa poti semana si in februarie. Trebuie, insa, tinut seama de apa din sol. Trebuie o anumita umiditate, ovazul avand cerinte mari la umiditate.

1 răspuns:
| QElenaBoghiu a răspuns:

Semănatul lucernei se face la finele verii. Lucerna se seamănă în perioada 20-25 august în zonele de deal și în perioada 25 august-5 septembrie în zona de câmpie.

Culturile de lucernă se înființează primăvara devreme, în prima urgență, sau la începutul toamnei, aceasta din urmă fiind considerată perioada optimă. Norma de sămânță variază, în general, între 20 și 25 kg, în funcție de indicii calitativi ai semințelor și de soiul folosit.