| LisaJulie a întrebat:

Ce spay-uri poți fi folosite pentru mucegaiul din camera?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Savo antimucegai.

Eu folosesc multe produse de la Savo si sunt foarte puternice si isi fac treaba

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cele cu clor fac treaba decenta, dar numai o dezumidificare (constanta) a camerei va rezolva problema pe termen lung.
Daca ai infiltratii trebuie rezolvate, daca ai umezeala in aer, trebuie sa imbunatatesti incalzirea si eventual izolatia peretilor pe exterior.

| relian a răspuns:

Razui, suprafata, dai cu clor, lasi sa se usuce, eventual dupa aplici o vopsea pe baza de ulei, de ala din spary, lasi sa se uste, apoi dai cu lavabila, ori repari locul ala cu mortar sau ce ai avut tu sau ai acolo.

Chestia este, cum de apare acel mucegai.Trebuie sa cauti cauza, sa elimini cauza si atunci mucegaiul nu va mai apare.Acolo sigur ai exces de umidiate, de aia apare mucegai. Daca locul ar fi uscat, mucegaiul ar dispare de la sine.

Probabil ai peretii facuti din ciment, sau boltari, BCA, caramida, peste care ai dat incarcatura de ciment.Acel zid este rece, vara este ok, ca e racoare, locul este uscat, vara nu-s probleme cu acel zid sa faca mucegai.
Dar cand vine frigu, faci focu, iar acele ziduri raman tot reci, pentru ca tu nu faci caldura non stop.
Ca idee, la zidurri tencuite cu mortar, trebuie caldura constata tot timpul, deci zi si noapte aceiasi temperatura si undeva peste 24 de grade, ca acel zid sa se incalzeasca.
Daca nu faci caldura asa, atunci acele ziduri vor sta reci.Ca idee cand vine frigul si faci caldura, chiar de in camera vei simti cald, pune mina pe ziduri si le vei simti f reci.
Fa asta si apoi sa spui ca nu este asa laughing
In acest caz ce anume se in timpla? Zidu fiind rece, aerul este cald, pentru ca afci caldura, acolo aerul vine in contact cu suprafata rece a zidului si apare condens.
Exact ca la geamuri, iar pe zid daca apare condens si se mentine un anume timp, se instaleaza mucegaiuri.

Asata este cauza pentru care tu ai mucegai pe unde spui. Daca sa zic razui si dai clor, acolo, o sa apara iar in alta parte sau in apropiere, ori chiar in acelasi loc, coiupercile is cele mai al dreacu vietuitoare de pe pamintu asta, f f greu le poti distruge, iar sa le elimini, doar eliminind umezeala.