| LisaJulie a întrebat:

Centralele electrice sau cele pe gaz? Care durează mai mult?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ele durează cât timp ai grijă de ele. Sau cât timp ai gaz/curent

| lpavel a răspuns:

Parerea mea e ca cele pe gaz sunt mai durabile daca nu punem in socoteala pompa care costa intre 300 si 1000 lei, depinde de care cumperi... dar sunt si mai economice decat cele electrice!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Centralele electrice consuma mult/scump, eu nu recomand asa ceva. Consumul de electricitate se taxeaza mult mai scump pe kW/h atunci cand faci consum mare.
Centralele pe gaz sunt destul de fiabile (am un Motan de vreo 15 ani), iar facturile de gaz sunt suportabile, mult mai mici decat daca te-ai incalzi cu o sursa electrica.

Separat de astea, unde este posibil (mai ales in zonele rurale), centralele pe paleti sunt o alternativa buna, cu combustibil ieftin si intretinere usoara.

| relian a răspuns:

Cele elctrcie sunt mai simple, mai durabile, daca ne referim doar la acest aspect.
Viitorul este asta electric, nu gaze nu vraja marii, dar deocamdata in RO curentul electric este scump asa ca se folosec astea pe gaze pe lemne.
Cele electrice au piese mai simple si mai ieftine, is mai sigure.Gindeste ca astea electercie e de fapt un fel de boiler, e un bazin, are in el un elemet electric care incalzeset apa, un termostat si o pompa laughing
Nu cos, nu gaze, nu vraja marii, orice pe curent electric ar fi mai bun, daca curentul ar fi ieiftin. Si arageze si orice, boiler pentru dus, apa calda menajera orice electric este mai simplu si mai ieftin.

In SUA is si pe gaze dar foarte multe sunt electrice, adica incalzire ma refer, dar nu sub acea forma de centrala, aici majoritatea is aparate de aer conditionat, in acele aparate e si caldura si aer rece, fie ca se foloseste compresorul fie ca se folosesc elemente electrice, sau rezistente cum zic romanii, tot in acel aparat sunt incluse.

Constructia, pretul lor ca aparate, cele electrice sunt mjult mai ieftine si tin mai mult in timp, pentru ca este doar o simpla rezistenta, ai un ventilator care il ai si la gaz, citiva senzori care sunt si la gaz, dar din ce ao vazut sensorii la cele electrice se defecteaza foarte rar spre deloc, arunci aparatul si mai nimic nu se defecteaza la aceste sisteme de caldura electrice.

La gaz in schimba probleme, mereu se defecteaza cate ceva, ba se mai sparge si arzatorul ala de gaz laughing care nu costa putin, depinde ce vrea omu sa puna.
Cel putin acum ceva ani in urma preturile la gaz si electricitate erau la fel, acum gazu este putin mai ieftin, dar nu cu mult.

In plus la aptm nu se pune caldura cu gaz ca nu ai cum, ma refer aici in state, asa ca toate sunt electrice, inclusiv boilerul pentru apa calda.
Boilere, cele mai folosite is astea cu bazin, nu alea instant, instant doar pe gaz mai pun unia, dar nici alea nu-s asa de raspindite, majoritatea merg pe electric, simple ieftineala, ai apa balamuc, bazinul ala e de regula de mare capacitate.

Daca preturile si in RO ar fi cam acelaeasi, atunci oamenii ar folosi astea electrice, pentru ca sunt mai simple si mult mai ieftine.