| anonim_4396 a întrebat:

Cine păstrează mai mult timp căldura în afara de soba de teracotă: o sobă de tablă, fontă sau un șemineu? M am uitat la Dedeman, brico, praktiker la sobe până în 500 de Ron, pentru o cameră de 4/3 m? Ce m ați sfătui?

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nici una. Tot ce e de fier da caldura cat bagi in ea, cand nu mai bagi soba se raceste. Avantaj e ca imediat ce l-ai aprins se ncalzeste in camera. La o soba de teracota dureaza pana se incalzeste soba cca 1 ora.

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna happy
Eu am sobe si de teracota si de tabla...
Cea de tabla are avantajul ca se incalzeste repede, dar tot atat de repede se si raceste.
Soba de teracota (facuta) se incalzeste greu, dar am caldura si a doua zi.
O zi buna happy

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Godinul ( soba de fier ) are randament scazut pentru ca are suprafata radianta mica. Daca vrei economie de lemne sa nu faci mai cald in curte ca in casa pui un radiator pe burlan. Poti pune si 2. Vei face o economie f mare de lemne si nu-ti ocupa spatiu pentru ca se monteaza deasupra sobei.
http://www.olx.ro/......6YxVA.html

| katy a răspuns:

Sobele de teracota, pentru ca au samota si aceea tine caldura mai mult timp.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Soba de teracota tine caldura cel mai mult, dar teracota cumparata simontata acasa cu caramida pe dinauntru. cele mici si grele care se aduc gata montate sunt de nimic.Pe parcusrs crapa lipeala de doi bani dintre caramizile de teracota.Nu merita.mai ales astea ieftine de numai 500 de lei.

http://www.dedeman.ro/ro/teracota/c/623

la astea ma refer, apoi mai cumperi caramida care se sideste in interior, eventual etajera daca vrei, burlanul care are o deschizatura si poti inchide soba dupa ce a ars tot si tine cald pana a doua zi la pranz.

Cea de tabla se raceste imediat, cea de fonta un pic mai greu ca cea de fier dar tot se raceste intr-o ora.Semineul tine cald dar tot facut in casa din ce am zis mai sus. Cele ce vin gata montate nu sunt bune de nimic.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Tabla?
Cu cit e mai subtire, cu atit se raceste mai repede. Semineul din ce e facut? Daca e tot tabla, nu e bun.

| KNST a răspuns:

Cea mai buna este o soba zidita!
Gasesti explicatii pe net.

| cpumaria12 a răspuns:

Eu am gasit si am achizitionat de pe Home-Depot Romania un semniu care nu doar ca mi-a tinut de cald toata iarna trecuta (multumita radet) dar da un aer elegant dormitorului si livingului.

Va las un link aici
home-depo.ro/p/semineu-feel-tomasucci-alb-gri-argintiu-949becb5b