| sopranaCadaverica a întrebat:

Cu ce pot curata parchetul vechi din lemn masiv? Nu a fost intretinut, iar placile de lemn sunt acolo de prin '89. Nu-mi permite bugetul sa cumpar solutii profesionale, lacuri, ceara. As dori o solutie pe care sa o prepar in casa ori trucuri… Sau solutii de parchet dar mai ieftine. E lipsit de stralucire si pare murdar.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Noi, in Scoala Militara (actualmente academie) curatam cu rashete de sarma sau raschete facute din tabla de otel. Uite: http://bit.ly/2PxDq0A
Apoi o spalam cu o carpa inmuiata in apa cu sapun razuit (cu un cutit) si apoi cu alta carpa umeda spalam iarasi. Atentie. Nu trebuie apa multa ca se umfla parchetul. Apoi dadeam cu ceara de parchet. Cand nu aveam ceara de parchet faceam o emulsie (ca mai sus) din apa si sapun. Ulterior cu o bucata de patura militara dadeam lustru. Dupa cateva ceasuri de munca iesea ceva ce lucea foarte frumos. Cum esti singur (probabil) iti va lua mai mult de o jumatate de zi.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mai raspunde asa si ai sa vezi cum ti se blocheaza contul!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intelectul tau la atat se rezuma sau ai ceva zile proaste?