Întrebare recomandată | unul1 a întrebat:

Cum as putea sa tin cat de cat departe sobolanii de la mine de la tara de curte? Nu pot incerca cu otrava pentru ca sunt si pasari in curte asa ca nu le pot otravi si pe ele. Aveti alte solutii? Multumesc anticipat!

9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
pune otrava in locurile unde pasarile nu au acces si unde ai vazut ca au facut gauri sobolanii, dar daca ai in curte cereale adapostite(grau/porumb) cam greu sa tii rozatoarele la distanta.
O zi buna sa aihappy

| unul1 explică (pentru caramela):

Nu numai cerealele din curte sunt problema. In casa de langa mine nu mai locuieste nimeni, si cam de cand nu mai locuieste nimeni au aparut multi sobolani.

| caramela a răspuns (pentru unul1):

Pai pune acolo otrava daca poti, altfel nu vei scapa de ei, o pisica eventual daca ai.

| Dope a răspuns:

Frate, nu ai auzit de pisici? raised eyebrows Sunt mai eficiente decât câinii.

| unul1 explică (pentru Dope):

Cainii ce-i drept nu sunt foarte eficienti dar nu as putea sa impac cainii cu o noua pisica big grin. Oricum nu toate pisicile sunt eficiente cu sobolanii. Multe sunt lenese si trebuie sa prinzi tu sobolanii pentru ele.

| Dope a răspuns (pentru unul1):

laughing. În cazul meu nu se aplică. tongue

| hummmer a răspuns:

Vezi ca sunt capcane pentru sobolani, ca niste cutii sau aparate cu ultra sunete.
http://www.iepuri.info/......olani.html
http://www.stopdaunatori.ro/

Răspuns utilizator avertizat
| smart01 a răspuns:

Salut,
Daca nu vrei sa folosesti otrava pentru sobolani, incearca sa pui capcane in care sa folosesti momeli alimentare (desi s-ar putea ca si asa pasarile sa fie tentate sa "atenteze") la momeala. http://www.verdon.ro/igiena-publica/Capcane-rozatoare/