| alexberi a întrebat:

Cum chituiesc scurgerea de la WC (vasul de toaleta)? Stiu ca exista chit rosu si silicon sanitar. Chitul rosu nu stiu unde-l gasesc.

Am vas toaleta, cot portelan si teava de plastic caduce la conducta de scurgere. Deci am de lipit wc-ul de cotul de potelan si cotul de portelan de conducta de plastic.
Multumesc happy.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu e cu nimic mai greu sa pui silicon, iar estetic si functional e mult mai bine. Este de preferat un silicon sanitar, care rezista mai bine in mediul umed si impiedica formarea ciupercilor si a mucegaiului.
Siliconul se aplica cu ajutorul pistolului, dupa ce ai fixat cotul la locul lui, nu exista o tehnica speciala, pur si simplu umpli bine spatiul dintre cot si teava, respectiv dintre cot si WC. Dupa aplicare, se finiseaza cu putina apa si sapun, iar resturile se sterg bine cu servetele uscate.
Dar tot nu inteleg de ce nu alegi sa inlocuiesti acel cot cu un racord flexibil, care nu are nevoie nici de silicon, nici de chit, se monteaza pur si simplu la loc. Coturile de portelan nu le mai foloseste nimeni de ani buni.

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Poti folosi silicon sanitar, insa eu unul as renunta la cotul de portelan. La orice magazin cu articole sanitare gasesti racorduri flexibile pentru scurgere, cu garnitura de cauciuc, foarte usor de montat si de inlocuit. In plus sunt si mai estetice si te scapa si de eventuale scurgeri si de mirosul care apare inevitabil atunci cand chitul se intareste si apar fisurile.

regis
| regis a răspuns:

Nu-i nimic, data viitoare vei trece la metode mai moderne. Ai folosit materiale si metode de acum 20 de ani. Daca fixarea cu suruburi si dibluri se utilizeaza inca (bineinteles si cu acele capacele de plastic pentru putina flexibilitate si pentru estetica), cimentul nu are ce cauta in toata operatiunea. Vasul de toaleta se lipeste de pardoseala tot cu silicon, chiar regret acum ca nu mi-a trecut prin cap sa iti spun dinainte.
Dar in tot raul si un bine: nu iti ramane altceva de facut decat sa renunti la cot si sa folosesti racordul flexibil cu care te stresam toti.

| ciumpalaku a răspuns:

Cel mai eficient este siliconul sanitar.Succes!

| hapy a răspuns:

Cel mai bun lucru:cotul de portelan inlocuit cu unul de plastic care are si garnitura de etansare si nu mai ai nevoie de silicon si costa putin aprox.4-5RON.Eu asa am procedat si nu mai am miros sau scurgeri, spor la treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chitul rosu se gaseste pe la cei cu geamuri, dar mai greu. In tot cazul se poate si fara el.
Montajul dvs se face numai cu silicon sanitar fara alt adeziv. Respectati pantele si timpul de uscare si nu veti avea probleme.
Adeziv nu se foloseste deoarece o eventuala demontare ar insemna spargerea vasului wc sau al cotului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spre deosebire de cei care sunt pentru racordul flexibil eu sunt impotriva folosirii lui din cauza ca raman fecalele in armonica racordului flexibil. Chiar daca racordul flexibil este mai usor de montat si chiar daca s-a spus ca un cot de portelan este o solutie de acum 20 de ani eu raman la ideea ca scurgerea trebuie sa fie o conducta lisa, fara piedici.

| alexberi explică:

Siliconul sanitar nu e mai greu de aplicat? Stiu ca e lipicios si poate face bule de aer cand se aplica. Cu chitul parca e mai usor, dar intr-adevar se crapa dupa o vreme.
Ma gandeam sa indes niste chit in spatiul dintre conducte si sa las loc sa aplic si niste silicon la exterior. E o problema daca am silicon universal, nu din cel sanitar?

| alexberi explică:

Ma gandeam sa pun chit, pentru ca siliconul pare mai greu de aplicat, adica e cam lipicios si mai prinde bule de aer. Stiti vreo tehnica de aplicare a siliconului?
Multumesc, Alex

| alexberi explică:

Am facut boroboata suprema, am montat vasul de toaleta cu ciment+holsuruburi si nu am pus cotul de toaleta. Evident ca acum nu mai intra.