| Enache_Carmen_1971 a întrebat:

Cum (din ce )se prinde magnolia?

2 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://decostyle.mayra.ro/flori/arbori-si-arbusti/magnolia/411/
O zi frumoasa sa ai:)

| relian a răspuns:

Mergi cumperi un pom deja mare si ai rezolvat problema.Asa sa stai sa astepti deja pierzi citiva ani buni.Cum se inmulteste ai vrut sa spui.Mai rapid si usor prin butasire.Ori butasire prin detasare de ramuri ori daca ai acces la arbore butasesti direct in el.Alegi lastari de un an dai frunzele jos pe o portiune mica scrijelesti cu un briceag coaja, pui acolo ceva vata minerala, sau turba rosie si acoperi cu o folie de plastic.Cu alte cuvinte pe rana facuta faci un manson din turba umezita care sta prinsa cu acea folie.La capete legi cu sfoara si aia e tot intr-o luna ai deja radacini acolo si poti detasa noua planta de copacul mama. Poti face mai multe pe acelasi copac.Din cind in cind mai verifici acolo sa nu se usuce turba aia.In caz ca vezi ca pierde apa bagi apa cu ceva seringa ori vezi tu sa umectezi f bine.Ar mai fi plante mama de magnolie crescute special pentru astfel de butasire dar la sol.Planta arata ca o tufa cu f muti lastari, se iau lastari si se ingroapa pe mai multe portiuni, asa ca un sarpe si dintr-un lastar se obtin mai muti puieti.Ok asta e butasirea pe loc sai spunem asa.Mai poti butasi cu lastari detasati, undeva tot in turba dar undeva la umbra.Se taie lastari la fel se elimina frunzele in totalitate si se infing intr-un strat de turba. Eventual poti acoperi cu o folie transparenta pentru a mentine o umezeala cit de cit mai ridicata.Ori prin seminte caz in care ai de asteptat destul de mult.Cam asta e asa in mare. Bafta.