| SapaceanuCristian a întrebat:

Cum pot face vinul rosu acrit baubil?

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Nu îl poți face, ori îl bei așa, ori îl faci țuică.

2 răspunsuri:
| Whitte a răspuns:

Doar daca bei otet. Mai bine faci otet din el, ca nu se mai poate face baubil.

| relian a răspuns:

Cind faci vin si vrei sa fie mai dulceag, trebuie sa folosesti struguri care contin f mult zahar, ori sa adaugi tu zahar.
Cind mustul fermenteaza, se face vin, gusti din el si cand e asa cum iti place trebuie sa opresti fermentarea.
Asa se obtin vinurile dulci, semidulci, demiseci si asa mai departe. Daca lasi sa fermenteze pana cand se opreste, totdeauna obtii un vin sec, adica acru cum spui tu.

Sa opresti fermentatia ai mai multe metode, cea mai simpla si mai usoara este adaugarea de sulf si fermentatia se opreste.Mai poti tine la rece, dar nu ai unde, asa o sticla cateva le tii in frigider, dar cantitati mari nu ai cum.Si cu scaderea temperaturii, cand da de cald fermentatia se va relua.

La magazine sau in general se foloseste sulf pentru a stopa fermentatia si a obtine acele vinuri dulci sau mai putin dulci.
Cum spune cineva, ori il bei asa sec cum este, acru cum spui tu, ori il arunci, sau il faci tuica daca ai cantitati mari.

Chestia cu opritul fermentatiei, acolo e mai dificil pentru tine acasa, pentru ca trebuie ca acel vin sa aiba si ceva tarie, alcool destul, sa nu bei bere laughing trebuie cumva sa iei alcolemia, chestuie ce tu acasa nu ai cum, de aia toti care fac vin acasa il fac sec, pentru ca fermenteaza pana cand aproape tot zaharul este consumat.

Ce ai mai putea incerca, este sa lasi strugurii pana se stafidesc pe butuc, caz in care o sa obtii mai putin vin, dar mai tare, iar zaharul nu va fi tot consumat in procesul de fermentatie pentru ca vine si frigu si drojdiile nu mai is active asa de tare.
Dupa mentii butoiul undeva afara la rece, nu se va intampla nimic, pana cand vine primavara l-ai baut, laughing nu mai are ce fermenta cand vine caldura.