| untu a întrebat:

Cum pot sorta (separa) boabele de grau de boabele de neghina in afara de sortat manual? Trebuie sa fie ceva cu anume sita speciala sau ce?

14 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Eu cred ca te complici prea mult.Cumpara faina de calitate si ai terminat povestea.Asa nici n stii ce grau ai, ce calitate cum sa iasa faina aia. Faci biscuiti pentru cine? Pt tine sau pentru vinzare sau ce anume? Cauta pe net si gasesti si moara si separator.Cauta mori de cereale de uz casnic si gasesti balamuc. Apoi si separatoare., asta daca faci ceva sa vinzi, daca e doar asa pentru tine vezi-ti de treaba ca nu merita

| untu explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

E bine, dar imi trebuie un utilaj mai mic pentru gospodarie si sa macin boabele de grau cu totul pentru a face faina speciala pentru a face biscuiti dietetici!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru untu):

Pai separatu-i una, macinatu-i alta. Vrei cam multe. Morile de uz casnic, pentru mici gospodarii sunt - mori de cereale cu ciocanele. Se folosesc in general pentru porumb pentru crupe la animale. Cu ceva bunavointa se poate face si faina de mamaliga. Faina de grau se face la mori cu valtzuri si asa ceva este numai de uz industrial, sunt masini complexe. Si una de cereale ca in link daca s-ar preta cat te va costa pe tine cativa biscuiti in final? Nici nu o poti folosi decat la curte afara ca te umple de praf. Nu stiu ce sa zic, incearca sa vezi ce iese la o rasnita de cafea.
https://www.okazii.ro/......a178531716
https://www.youtube.com/watch?v=eNPD3EEqDmc

| untu explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Asta e pentru porumb, dar eu vreau pentru grau!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru untu):

Nu-s mare specialist, ca meserias am facut dea lungul timpului mici utilaje agricole gospodaresti. Din cate stiu eu despre ele nu cred ca gasesti in comert pentru grau separator si moara asa mici cum vrei tu ca iti faci o tava de biscuiti / sapt. Vezi pe forumuri agricole ceva idei. Concluzia mea este ca poti rezolva doar la un atelier dotat sa faci o comanda dar sa stii desen tehnic si sa proiectezi piesele de marimea care vrei.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru untu):

Vezi pe okazii si pe olx ce se gaseste

| untu explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Stiu,dar va multumesc oricum!

| untu explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Desigur,iti multumesc pentru sugestii!

| untu explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

E perfect pentru macinat grau curat si sortat! Dar voiam ceva de separat boabele de grau de neghina si alte impuritati!winking

| untu explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

E perfect pentru macinat grau curat si sortat! Dar voiam ceva de separat boabele de grau de neghina si alte impuritati!hee hee

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Te-am scos. Poate nu vii cu biscuiti :-w
https://www.youtube.com/watch?v=P9y24HYiQgw

Răspuns utilizator avertizat