| andreiscripcaru a întrebat:

Cum repar un robinet de apa exteror care are scurgeri pe la rozeta?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cumperi altul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Îl schimbi.

| mihai69 a răspuns:

Dacă e model din ăla vechi cu obertain, îi schmbi doar acea piesă. Cu condiția să mai găsești pe undeva...
Altfel, cel mai bine îl schimbi cu totul.

| relian a răspuns:

Desfaci si schimbi garnitura. Acel robinet are 2 garnituri, una care inchide apa, pusa la capatul axului in robinet in interior si alta garnitura pe axul rozetei, in partea de sus, dar tot in corpul robinetului, care etanseaza ca apa sa nu iasa pe linga acel ax al rozetei. Axul rozetei se poate scoate, este tinut cu acea piulita sau ce este care se insurubeaza in corpul robinetului.

Daca desfaci acel robinet, adica axul, atunci poti inlocui ambele garnituri, macar stii o treaba.

Reparatia asta trebuie sa o faci tu, altfel daca chemi un meserias, mai bine schimbi robinetu cu totu.

| JullErika a răspuns:

Dacă rozeta e stricată și curge exact de la ea nu mai poți face nimic. Dacă e de la imbinarea tevi cu rozeta oprește apa și cumpără lațe e un fel de par care se pune la îmbinări pentru a strânge bine robinetele între ele.