| anonim_4396 a întrebat:

Cum se creste un caras auriu?

Răspuns Câştigător
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Eu am carasi si sunt si fericiti ca nu stau la fundul acvariului fara sa se miste(asa cum am mai vazut deseori in alte acvarii)si sunt si ok din toate punctele. In primul rand trebuie sa ai acvariu dar nu foarte micut. Trebuie sa ai un filtru destul de bunicel(care sa faca fata la mizeria carasului tinand cont ca e foarte mizerabil )si un dispozitiv de aerare si un incalzitor .Si trebuie si un neon special pentru acvarii care ii pune in evidenta frumusetea si culorile. Deci la lumina se da drumul dimineata si se tine cam 10 ore pana la 12 dupa care se stinge. Se da mancare speciala pentru carasi (nu foarte multa cat sa o consume foarte repede cam in 3 sau 4 minute ) (SE EVITA MANCAREA VIE SAU VIERMISORII CA POT FI PURTATORI DE MICROBI SI SA INBOLNAVEASCA ACVARIUL ). Mancare se da dimineata si seara sau numai dimineata nu mai mult (de la mancare pot sa se baloneze si sa sfarseacsa prin moarte. Chiar poti ca o zi pe saptamana sa eviti sa ii dai de mancare.)Tot cam o data pe saptamana inainte sa ii schimbi apa ii poti da cateva bobite de mazare fiarta si decojita. Temperatura apei trebuie sa fie de 24 -25 de grade constant. Am uitat sa-ti spun ca iti mai trebuie si un termometru. Apa se schimba cam o data pe saptamana prin aspirarea de la fundul bazinului. Se absoarbe cam un sfert din cantitatea de apa din acvariu si se schimba cu tot atata apa curata. Se spala cu apa rece filtru si ce mai e murdar din acvariu. Pestele nu se scoate de fiecare data cand se schimba apa. Numai daca schimbi apa total. La carasi se spune ca nu se pun plante in acvariu. Eu le-am bagat. Ca, le-a mancat asta e partea a doua. Se evita pe cat posibil sa se bage nisip pentru ca murdareste foarte repede apa.
Bafta si nu te speria. Cei mai frumosi carasi care mie imi plac intr-un mod special si chiar am un singur caras de genul asta e carasul telescop negru voalat. E superb si la asta tin cel mai mult mai ales ca l-am scapat de la moarte de vreo 4 ori.

4 răspunsuri:
| cribus a răspuns:

Nu are nevoie de ingrijiri speciale, nu e peste pretentios.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce mananca?

Alte răspunsuri