| nasta_gina a întrebat:

Cum se curata pielea de caprioara?

Răspuns Câştigător
| scriitor a răspuns:

Dacă ai de-a face cu piele tratată, lucioasă, vopsită poţi şterge cu un burete, apă şi săpun. Să nu încerci asta dacă e vorba de piele întoarsă pentru ca îţi compromiţi haina, pantalonii sau ce or fi pe veci.
Dacă murdăria de care vorbeşti nu este la suprafaţă ci în profunzime( a îmbibat pielea) atunci nu vei avea succes cu radiera, poţi încerca altceva daca nu vrei nici cum să apelezi la curăţătorie: pune două-trei şerveţele peste pată apoi aşeză fierul de călcat încins peste şerveţele, cu grijă să nu atingă nici o clipă direct haina. Dacă pata este produsă de substanţe volatile atunci posibil să fie absorbite de şerveţele şi să rămână pielea curată.

3 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Pur si simplu prin spalare cu apa si sapun.

| scriitor a răspuns:

Este prea dificil de făcut una ca asta în casă, nu îţi stau la dispoziţie substanţele şi nici utilajele necesare. Apelează la o curăţătorie chimică, preţurile sunt modice de regulă şi rezultatele garantate.

| vio2006 a răspuns:

Dl. scriitor are dreptate... cea mai buna este curatatoria chimica... daca insa ai murdarit haina/pantoful, un pic, pe o suprafata mica, incearca cu o guma de sters...cerneala...guma sa fie alba sau apropiata de culoarea materialului pe care vrei sa-l cureti... Daca ai rabdare, vei avea rezultate...