| Alexandra740 a întrebat:

Cum se imperecheaza perusi? Adica la ce varsta?

Răspuns Câştigător
| stejara2 a răspuns:

NU imperecheati perusi inruditi pe linie de sange, acest lucru este periculos intrucat poate determina maladii si defecte genetice ale puilor sau chiar moartea acestora. Perusii ajung la maturitate la varsta de 4-6 luni si pot incepe sa se inmulteasca, dar este bine sa tinem tinerele femele intr-o cusca separata pana ating varsta optima de imperechere: 12 luni. Perusii se inmultesc prolific intre varstele de 1 si 5 ani. Foarte important este si sa nu permiteti papagalilor sa scoata mai mult de 2 randuri de pui pe an.

1 răspuns:
| AndreeaS24 a răspuns:

Pai depinde cat de dezvoltati sunt ei.Eu am avut doi perusei care dupa 6 luni au facut puisori cu tote cu erau fratiori.Doar ca trebuie sa le iei un cuib special pe care sa il atasezi la colivie.