| HristescuDan a întrebat:

Cum se leaga 2 cabluri electrice?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In ce context?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Le legi in jurul gîtului si le bagi in priză si dansezi

| relian a răspuns:

Is mai multe metode, cea mai simpla este sa folosesti "wirenuts" asta daca vrei o conectie f buna.
Cea mai simpla si mai proasta este sa rasuscesti cablurile alea dupa ce dai jos o portiune de izolatie intre ele, apoi sa pui izoler.Dar asta nu se recomanda.

Acum sunt conectori care au deja cositor in ei, tu doara bagi capetele de la cabluri si cu bricheta sau ceva flacara dai pe acel conector si rapid se topeste acel cositor sau ce aliaj este, asta este o conectie f buna plus ca in acelasi timp se si izoleaza.

Daca ai de gind sa mai desfaci acea conectie si altadata cel mai indicat e sa foloesti Wirenuts ce am spus mai sus.

| ywar a răspuns:

Cu grija.
Depinde unde? In doza?
Sa ne intelegem..cablul cuprinde mai multe conductoare, un conductor este un "fir" izolat.