| Claudya54 a întrebat:

Cum se prinde trandafirul japonez?

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Hristos a inviat! eu dupa ce retez trandafirul, il pun in apa si il tin pana ii da mustati si cu ficusu la fel fac..acum am retezat ficusul si trandafirul si am pus varfurile in apalove strucklove struck
O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din lastar.Nu taiat ci rupt cu mina, il pui in apa pina face radacini apoi il plantezi.Lastarul trebuie sa fie tinar, sa nu fie lemnificat.Mult noroc.

| T7uk a răspuns:

Simplu. Rupi un lastar cu vreo 4 sau 5 frunze si il pui in apa si apoi dupa ce ii creste radacina il poti pune in pamant. Eu asa procedez.

| didicriss a răspuns:

Sunt 2 metode:
1. Fie lasat lastarul la inradacinat in apa si apoi asezat in ghiveci cu grija, fara a rupe din radacinutele fragile.
2. Fie pus direct in pamant, unde in circa o luna isi va forma radacinile, pastrand umiditate constanta, un loc insorit si un pet taiat deasupra ghiveciului.