| alexRE a întrebat:

Cum se ralizeaza coloanele gen cele de la acropole, si se poate face asa ceva
la noi in Romania?
Ma refer daca se poate realiza o constructie in asa fel sa aiba coloane de genul ala?
Si ar fi costisitor?

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

Coloanele de la Acropole sunt din piatra cioplita, se poate face si la noi dar costa enorm de mult, mai eftin se poate executa din segmente din beton turnat in matrite din lemn. Un tamplar bun (meserias nu carpaci) iti poate executa o astfel de matrita dar asta implica un desen tehnic bine elaborat si matrita bine gandita si explicata ca sa stie omul ce are de facut.Mai trebuie la turnare si o masa vibratoare pentru eliminarea pe cat se poate a bulelor de aer astfel finisajul sa fie cat mai placut. Cu vointa si putina pricepere le executi si tu.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

V-ati intors " de bunavoie " de la Paris? Nu se mai poarta turnuletele? ( adolf )