| z0rel a întrebat:

Cum se seamana lucerna cu mana?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Semintele de lucerna sunt foarte marunte, ceea ce face foarte dificila imprastierea uniforma a acestora. Din aceasta cauza, este indicat sa se amestece semintele cu nisip cernut si abia apoi sa fie semanate, de preferat prin imprastierea amestecului in semicercuri, trecand de doua ori peste toata suprafata (o data pe lung, o data pe latul terenului).
Bineinteles, nu se va semana pe vant.
Dupa insamantare, ar fi foarte indicata tavalugirea terenului. Daca suprafata nu este foarte mare, poti improviza niste "sandale" din doua bucati de scandura prinse de picioare, cu care sa calci bine intreaga suprafata.

| relian a răspuns:

Daca este sa semeni stiu si eu hectare atunci trebuie neaparat sa semeni cu semanatoarea. Daca insa doresti asa sa semeni citiva metri patrati o poti face cu mina prin imprastiere si apoi asa cu grebe batut foarte usor, deci batut cu dintii de sus in jos, dar usor, dupa care se uda fin prin asperise.Nimic special.

| Missie997 a răspuns:

Dupa ce e pamantul arat, se presara cu mana sub forma de semicerc, nu conteaza in ce forma. gen cum ai presara sare pe mancare. te-am lamurit? big grin