| Marian1357 a întrebat:

Dacă am o centrala pe gaz pentru un apartament și țevile de tur și retur sunt de 20 are ceva?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Citeste cum se face, sau ce tevi se folosesc pentru instalatia respectiva, gasesti informatii destule si corecte pe net.

De ce nu folosesti teava mai groasa? Nu ai citiva lei in plus, sau despre ce este vorba?

Ai vazut cit costa o teava de 4 metri PPR? Bine acum daca vrei sa folosesti tevi de curpru, este alta, poveste, dar acolo e si mai rau, pentru ca daca instalatia nu o sa functioneze bine, ce vei face cu teava de cupru pe care dai ceva bani buni nu?

Asa teava de PPR este ieftina, eu zic sa pui teava de 25 sau de 32 cit spun specialistii, cauta si trebuie sa gasesti informatiile astea.

Cauta si pe Youtube, mai is unia care si explica de ce nu-i bine, de ce este bine mai groasa si etc.

| lpavel a răspuns:

NU! Nu are nici o problema pentru ca apartamentul nu e cat o casa cu masarda! Cu cat tevile sunt mai groase si traseul mai lung cu atat iti solicita pompa mai mult si se poate arde mai repede, dar in cazul unui apartament nu ai astfel de probleme ca traseul tevilor este foarte scurt deci rezista, nu exista nici o problema!