| Romiiii a întrebat:

Daca descarc haznaua (apa menajera,provenita de la masina de spalat) in gradina, afecteaza cu ceva CULTURILE?

Dau funda!

Răspuns Câştigător
| LIN2010 a răspuns:

Nu este recomandat sa faci acest lucru in gospodarie, dauneaza grav solului prin substantele continute, apa din,, haznale,, se poate reutiliza doar dupa o epurare prealabila.Acest lucru se intampla doar in statiile de epurare a apelor menajere, special construite in acest scop. Daca deversezi in gradina aceasta apa, cu siguranta substantele toxice o sa le regasesti si in culturi, implicit si in alimentatia cu acele produse.Deci, nu-ti recomand acest lucru.Respecte

10 răspunsuri:
| danishor a răspuns:

In mod normal nu, e periculos doar soda din detergenti dar in cantitati mari

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca le poate afecta, detergentii contin substante toxice pentru plante.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Clar da....doar ai folosit dero, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apa de la masina de spalat contine detergentii pe care i-ai utilizat si poate distruge culturile la care ajunge.De retinut ca solul otravit cu detergenti, se va regenera dupa multi ani.

| Snoopy001 a răspuns:

Aa

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Afecteaza

| cristi202 a răspuns:

Cu siguranta. Legumele vor avea gust de detergent!happyhappy Lasind gluma la o parte, se stie ca detergentii nu sunt prieteni buni cu mediul, asa ca ar trebui sa ai mare grija. Doar daca ai folosit detergenti ecologici (mai exista si asa ceva), dar nu cred ca e cazul.

Răspuns utilizator avertizat
| Romiiii explică:

Multumesc ca m-ati ajutat.Astept pareri in continuare pana ma gandesc cui dau FUNDA! Multumesc inca odata!

| IsabelaIssa a răspuns:

E totusi detergent, dar daca faci un canal care sa nu treaca chiar pe radacinile lor ar fi bine. Eu asa am, si se duce pe un sant pe margine.