| Cristian2003 a întrebat:

Daca tai o creanga/radacina unui copac aceea, o sa devina intr-o zi un alt copac?

4 răspunsuri:
| picasolina a răspuns:

Pai o ingropi si o cresti da o sa devina big grin

| Mihaela1964 a răspuns:

Nu devin, copacii nu se inmultesc prin butasi, ci prin seminte.

| relian a răspuns:

Daca doar o tai si aia e tot pentru ca mai mult nai intrebat se va usca va disparea nu va ajunge copac. Daca in schimb te referii sa o inmultesti aia da va ajunge daca stii ce sa-i faci.Asta se numeste clonare.Cind tai o ramura dintr-o planta si obtii alta planta tu de fapt ai conat acea planta, va iesi una identica cu ea. Uite o metoda veche de cind lumea de clonare.Insa oamenii nu zic nimci despre asta, insa daca folosesti alte parti alea plantei sa obtii acelasi lucru atunci deja este rau.Asta in conceptia unora.Clonarea la plante este ceva uzual.Ce nu se reuseste este cloanarea la animale.

| dorin1990 a răspuns:

E un procedeu putin mai complex, nu ai fost precis la metoda de inmultire pe care vrei sa o utilizezi, poti folosi si altoirea