| yasana a întrebat:

Dati-mi si mie un sfat despre un papagal perus

Răspuns Câştigător
| Danyelusha a răspuns:

Papagalii perusi sunt cel mai des intalniti in casele noastre. Chiar daca sunto mare responsabilitate, nu strica niciodatasa ai un perus in apropiere.

AMENAJAREA COLIVIEI

Colivia papagalului trebuie sa fie destul de mare incatinauntru sa incapa doi papagali. Spatiul este foarteimportant pentru acesta, ca sa poata zbura dintr-o parte intr-altaa coliviei.

In tava coliviei se pune nisip ars si astfel dezinfectat, deoarece pasarile au obiceiul sa inghita nisip si pietricele mici pentru a-si facilita digestia. Arderea nisipului in acest scop se poate face intr-o tava, pe aragaz. Deasupra nisipului se vorpresara coji de oua zdrobite si uscate, pentru ca perusul sa aiba la dispozitie o importanta sursa de calciu.
Ca orice pasare, papagalulin natura se aseaza pe diferitecraci.In colivie, intrucat nu exista craci, vom pune doua bete preferabil din lemn (sau plastic, daca nu avem din lemn) pe care perusul se poate sprijini. Nota - nu folositi lemn de cires - este toxic pentru majoritatea pasarilor! Unuldin bete se va asezain partea de sus a coliviei, langa recipientul cu apa iar celalatin partea de jos, pentru ca papagalii sa aiba accesla castronelele cu mancare.

Pe unul din peretii coliviei,langa batul din partea de sus, puteti asezao oglinda iar in cealaltaparte, intr-un suport, un os de sepie.

In coliviese mai agata si un leagan, pentru ca papagalul sa se dea in el.

MANCAREA

Mancarea de baza este meiul, iar pe langa mei se mai pune in mancare glant si dughie.Perusul mai mananca si alte seminte ca: ovaz si floarea soarelui. Pe langa seminte se mai da de mancare miez de paine, mamaliga, branza dulce si cartof fiert.

Ca fructe si verdeata, i se poate da mar, banana, patrunjel verde si papadie (sa fie curate, fara apa pe ele, pentru ca, daca verdeata este umeda, fermenteaza in intestine si produce diaree).

Se mai pregateste un amestec numit hrana moale, care se face dintr-un ou fiert tare, sfaramat cat mai marunt, de obicei cu o furculita, un morcov dat prin razatoarea cea mai marunta, care se amesteca, cu 2-3 lingurite de pesmet (poate sa fie si gris sau malai) si se mai pun 2-3 varfuri de cutit de praf de coaja de ou, pisat la rasnita de cafea. Praful obtinut din coji de oue se adauga intrucat este o importanta sursa de calciu. Amestecul de hrana moale se tine la frigider si i se da perusului intr-un capacel (se da la temperatura camerei).

APA

Apapapagaluluise va schimba zilnic, dimineata punandu-eu picatura de albastru de metil in apa pana la culoareaalbastru deschis (culoarea cerului senin )si o data pe saptamana 2-3 picaturi de vitamina Romvac3, care contine gama de vitamine B, K, C, A si E. Aceasta se cumpara de la farmacia veterinara si are rolul de supliment nutritiv.

Uite aici alte site-uri de unde poti sa te informezi :
http://curcubeu.ro/index.php?artid=42
http://www.info-ghid.com/......lor-s.html
http://www.zooland.ro/arhiva/ingrijirea+perusilor
http://animaledecompanie.info/papagali-perusi/ingrijirea-perusilor.html

Sper ca ti-am fost de ajutor;)

4 răspunsuri:
| PsyhoLynxLynx a răspuns:

Daca vrei sa-l faci sa te imite in gesturi fa liniste in camera fal sa nu se teama de tine asa ca mergi incet la el si imita exact ce face el. daca faci asa multa vreme va incepe sa faca si el la fel ca tine.asa il poti invata sa vorbeasca.
Dar ai grija,daca vrei sal inveti sa vorbeasca, pana nu invata scoatei oglinda din colovie si nu-i lua pereche.
Ai sanse mai mari sal inveti pe baiat sa vorbeasca decat o fata; fetele nu prea vorbesc.
Daca vrei sfaturi despre hranire cand mama ta curata legume (morcovi,marar,patrunjel etc.),fructe(mere, pere etc.) pune-i in colivie.
La capitolul curatenie pune pe fundul coliviei pune ziar ca sa nu murdearesti colivia, iar la o luna macar spalai colivia cu detergent si de toate.

| yasana explică:

Ai papagali crestei

| yasana explică:

Este foarte folositor

| mogaldeataaaaa a răspuns:

Ce anume ai vrea sa stii? eu am avut perusi si am o carte despre ei.