| Stefania_Fanica_1974 a întrebat:

De ce la robinet cand dau drumul la apa calda,apa vine cu spuma, bule si culoarea e verzui? Mentionez apa e incalzita la centrala pe pelet
E posibil sa se piarde antigelul?

2 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Cheamă un specialist.

| relian a răspuns:

Daca ar fi teava sparta, fisurata, atunci cand nu folosesti apa calda, cea din sistemul de incalzire nu poate intra in ciruitul apei calde menajere.
Dar cand deschizi apa calda menajera, chiar daca presiunea este mai mare decat cea a apei pentru caldura, atunci e posibil ca curgerea apei sa traga dupa ea si apa din sitemul de incalzire.

Apa nu trebuie sa aiba culoare, daca este verzuie, ceva nu este in regula.
Apa ta de la calorifere, este verzuie? Vad spui de antigel, ai bagat antigel in apa de calorifere?
Daca ai bagat si apa ce spui ca vine la menajera, doar asa ar putea ajunge acolo din sistemul de incalzire, ai ceva teava fisurata in boiler, acolo se face schimbul de caldura intre apa menajera si cea pentru incalzire.

Scoti nitica apa de la un caloriferi si compari, vezi daca este verzuie.
Nu poti verifica la calorifere, pentru ca atunci cand nu mai dai drumul la ala calda menajera, cea din sistem, aia rece avand presiune mai mare decat cea dij calorifere, umble sistemul de calorifere la loc.

Ai putea doar sa verifici caloriferele daca incalzesc toti elementii, asta daca centrala aia nu aeriseste ea singura sistemul.
Daca centrala are sistem de asrisire automat, atunci nu poti vedea tu la calorifere daca is calde uniform sau mai putin.

Un calorifer cand nu se incalzeste uniform, aia arata ca are aer, exista aer in sistemul ala si nu se va incalzi bine caloriferul sau uniform.
Nu se pierde antigelul se pierde apa din sistemul de incalzire, in care tu sau cine a pus antigel.

Decit sa pui antigel, mai bine clateai bine sistemul apoi puneai un filtru de ala antimagnetita si era mai bun asa.
Sa pui antigel in apa pentru ce anume? Oricum tu stai acasa, nu inchizi centrala cand afara is nu stiu cate minus grade sa spui ca ar ingheta.
In plus acel antigel cred ca maninca si garniturile de la robineti, si cand e s-a folosesti robinetul sa inchizi, sa deschizi, dupa te trezesti ca curge.
Cel mai bun este sa ai apa fitrata de filtrele alea antimagnetita, e mai bun decat antigelul.
Nu stiu daca robinetii de calorifere au garnituri care rezista la chimicale, multi am auzit ca se plinga ca le curg robinetii, indiferent ce brand au pus.
Ce am observat se intampla la cei care au pus antigel in apa sau la cei care nu folosesc fitre antimagnetita.

Nu te mai spala cu apa, aia cine stie ce face antigelul ala,. adica sigur nu-i bun, poate iti cade si parul.
Cheama pe cineva daca nu te pricepi, un instalator sa vada ce se intampla.