| 5stele a întrebat:

De ce muraturile fac floare? Ce se poate face?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stramosii puneau hrean si nu faceau floare. Usturoiul are, de asemenea, efect conservant. Se mai adauga boabe de porumb, jumatati de mar, felii de gutuie, si o gramada de produse de genul mararului uscat, care este foarte sanatos, frunzele de telina, jumatati de telina, piperul sau boabele de mustar. Problema cu aceste conserve este ca cer o atentie constanta. Vor sa le iei in seama, sa le "intrebi", odata la cateva zile, ce mai fac. Daca observi ca muraturile fac floare, trebuie sa scoţi capacul, betisoarele si/sau greutatea pusa peste gogosari, castraveti etc. si sa le speli cu apa clocotita. Speli si gura borcanului. Scoti o parte din saramura, o strecori prin tifon dublu si o torni inapoi in borcan, trecand-o tot prin tifon. Pui la loc betisoarele, greutatea si capacul, infiletandu- l atent.

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Nu ai pus destula sare si probabil nu ai oxigenat destul sau cit trebuie.Ce se poate face? Elimini floarea aia, bagi ceva sare agiti asa citeva zile si aia e tot. Daca tot nu merge le arunci. Floarea e o boala, ciuperca aparuta datorita slabei salinitati a apei.