| maria a întrebat:

De unde se pot cumpara acele dispozitive care se pun in frigider pentru a indeparta mirosurile, in special acel miros care mai apare, de inchis (in centrele comerciale nu am gasit). Mentionez ca am spalat frigiderul, cu apa calduta si detergent diluat, am dat apoi cu otet, cu apa, si din pacate nu a disparut in totalitate. Am lasat si o cutie curata cu apa si otet in frigider. Totul de la o bucata de branza care s-a stricat intr-o cutie care nu a fost perfect inchisa.Multumesc anticipat de raspuns.

Răspuns Câştigător
| machupicchu a răspuns:

Si in cazul in care toate celelalte nu indeparteaza mirosul... trebuie lasat o perioada deschis si pe toata perioada(aprox.10 zile), spalat zilnic cu o solutie din apa, bicarbonat de sodiu, otet, putin sampon(mai ieftin -fara miros puternic). Personal, toate electrocasnicele si electronicele le spal cu sampon si apa calduta. Si in detergentul de vase pun bicarbonat de sodiu.
Am patit ceva asemanator cu frigiderul si pana nu l-am tinut deschis(iarna)... nu am reusit sa elimin mirosul(total).
succes

9 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Eu am vazut in Billa, dar poti pune intr-o cutie de plastic un plic de bicarbonat de sodiu, absoarbe bine mirosurile!

| mioara a răspuns:

Dupa ce speli frigiderul dai cu o laveta imuiata in esenta de vanilie si il stergi si mirosul va disparea imediat.

| dicarmencitta1957 a răspuns:

Le gasesti la Carrefour, unde au si spray de camera.Acel miros mai poate fi indepartat si daca lasi intr-o cutiuta mica de medicamente de exemplu, o lingurita de bicarbonat de sodiu, imediat iti va disparea mirosul, pana gasesti ceva la supermarket.

| Livianananana a răspuns:

De unde ai cumparat frigiderul! eu mi-am luat de la domo. ii spusi ce frigider ai si el iti da acel filtru! e amxim 20 lei.

| Ruxy a răspuns:

Le gasesti in supermarket si au forma unui cub, iar in interior au un carbune special care absoarbe mirosul neplacut. E foarte ieftin, doar 5-6 lei si rezista pana la 2 luni.winking

| und3ad a răspuns:

Metro sigur are... daca nu gasesti singura intreaba pe cineva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune intr-o cana bicarbonat...il faci ca un fel de pasta si il lasi in frigider.
Bicarbonatul absoarbe mirosurile urate din frigider.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu de unde sa cumperi acele dispozitive, dar eu am vazut la tv k in apa cu care limpezesti frigiderul trebuie puse 2 picaturi de clor.eu am incercat si am scapat de miros

| gynycola a răspuns:

Spalal cu amoniac