| irene_4863 a întrebat:

Este cineva pe aici din Corund? acolo cineva confectiona din lemn colivii-casute pentru pasari, aveau un lantz de care se puteau atarna in pomi in gradina.

1 răspuns:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Eu nu cred ca trebuie un lant special, decat daca intentionezi sa faci din asta un buissnies! Poti sa le agati si cu sarma izolata.Nu zic sfoara ca aceasta poate sa putrezeasca sau s-o ciuguleasca pasarile.La o adica poti face lant din sarma de cupru izolata(FY ii zice)din care faci inele pe care le cositoresti si iese ceva original.Doar ca sarma este cam scumpa, dar si lantul este la fel! In plus lantul ar putea tenta hotii de fier mai mult decat colivia! Dar coliviile le pot construi astfel incat sa le poti bate in cuie si raman acolo definitiv.