| mgtow a întrebat:

Eu nu stiu e diferenta mare de calitate la un bidon termic de 15€ si la altul de 6€? Se zice ca daca se pune lichid cald in bidonul termic prinde gustul plasticului si e recomendat sa fie doar rece, e adevarat? Si vara daca eu pun apa de la robinet in bidon si il bag in frigider il raceste sau apa mentine temperatura de la robinet chiar daca il las ore in sir in frigider nu congelator?

5 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Pentru pastrarea bauturilor reci sau calde cumpara un termos; e mai voluminos, dar mult mai eficient.In plus nu va capata nici un fel de miros, deoarece recipientul din interior este din sticla.

| regis a răspuns (pentru Mihaela1964):

Tot un fel de termos e si "bidonul termic" de care intreaba omul. Banuiesc ca intreaba de unul pentru bicicleta, deci nu il poate inlocui cu orice. Termosul din sticla are dezavantajul ca se sparge daca e scapat pe jos, acum termosurile se fac cu inox la interior.
Raspunzand intrebarilor, e posibil ca bauturile sa primeasca gust de plastic, dar evident nu pretul face diferenta, ci materialul de la interior. Dupa cum pretul nu face diferenta nici la calitate, nu neaparat un produs mai scump este de o calitate mai buna.
Daca il pui in frigider, fie iarna fie vara, apa din interior se va raci in timp mult mai lung in recipientul termoizolat decat in unul simplu, dar pana la urma tot ajunge la temperatura frigiderului (+4 grade Celsius), pentru ca nu exista izolatie perfecta.

| Mihaela1964 a răspuns (pentru regis):

Posibil sa-l folosesca pentru cursele cu bicicleta, dar dupa pseudonim am banuit ca va lua bidonul/termosul in masina si nu este afectat de faptul ca termosul este mai sensibil decat bidonul. Mai usor ar fi sa raceasca lichidul in altceva si sa-l puna gata racit in bidon sau termos.happy

| mgtow explică (pentru Mihaela1964):

Eu merg si cu bita cand sant 35ºC afara, termosu e cam subtire pentru suportul de bidon si de aia voiam sa stiu care e baiul.

| regis a răspuns (pentru mgtow):

Termos, bidon, ce altfel de vas termoizolant va fi, nu o sa tina ore in sir apa la fel de rece, pedaland in soare, la 35 de grade.