| anonim_4396 a întrebat:

Există o soluție rapidă să pot scăpa de purici rapid? Stau la bunicul meu un timp îndelungat și vreau să lucrez de aici,e mult de explicat. Săptămâna viitoare îmi voi căuta de muncă,doar că am mușcături pe mâini și îmi e rușine să merg așa la muncă... Bunicul meu nici nu prea are condiții,de exemplu un aspirator sau lucruri de genul,am găsit deja sfatul ăsta pe internet. Îmi puteți recomanda o soluție care să funcționeze garantat? Un link poate? M-aș da și cu ceva pe piele,doar să nu mai fiu mușcat,mă gândesc să mă mut pe podea și să dorm acolo. Îi urăsc din suflet,nu știu cum de el poate sta așa...Voi cumpăra ceva la primul salariu, nu-mi permit nimic momentan.

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Oțet deocamdată, pe jos, pe toate suprafețele si deschise geamurile. Si spalate cearceafurile.
Te dai cu oțet si pe piele.
In caz ca te intreaba cineva. Te au muscat tantarii.
Este o solutie la farmacia veterinara, Taifun se numește. Costa 10 lei si este eficienta.
O dizolvi Intr un litru de apa si cu o sticla cu pulverizator genul acelora pentru spalat geamuri pui si pulverizezi peste tot.
Toate cele bune,

| Garrix2004 a răspuns (pentru ioana748):

Și dacă m-aș da cu oțet pe mâini să spunem, i-ar ține la distanță și să nu mă muște? Am făcut rost de o soluție de la veterinar pentru asta azi, sper să pot scăpa de ei.

| ioana748 a răspuns (pentru Garrix2004):

Da, otetul este repelent, ii tine la distanta.
Spor cu solutia de la veterinar.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Curatenie generala, frecat podele, spalat asternuturi (ceasafuri, paturi, draperii, perdele), scos covoarele la soare si batute.

| Furnicuta000 a răspuns:

Odata ce ai casa invadata de purici, adica nu 2-3 purici, poti sa faci cata curatenie vrei ca nu scapi de ei. Eu aveam intr-o magazie si am cerut de la farmacia veterinara o solutie cu care am stropit peste tot (era o solutie pentru anihilat puricii in masa nu ca aia pentru caini si pisici) si au disparut toti, absolut toti. Dar cand se foloseste asa ceva trebuie sa plecati o zi de acasa pentru ca va intoxicati. Nu te lua dupa ce iti recomanda oamenii pe aici, cumpara doar ce iti spune vanzatorul de la farmacia veterinara sau de la magazinul fitosanitar