| anonim_4396 a întrebat:

Faptul ca am iedera care creste pe casa poate dauna peretilor casei?

7 răspunsuri:
| elisa_2627 a răspuns:

Am avut iedera pe casa si peretele a primit umezeala, tencuiala a cazut si se adunau sobolani si chiar serpi de casa.Nu este bine sa fie iedera pe peretii casei, desi farmecul este mare, poate fii daunator.

| marioBARCELONA a răspuns:

Din cate stiu eu, nu dar poti avea probleme cu sobolanii, se catara cu usurinta pe iedera.

| oz a răspuns:

Daca sunt peretii ca lumea nu... daca nu, sa nu te trezesti cu jungla in casa happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu scriu din goalal ci iti spun ca am avut iedera cand stateam la o vila toata vara era racoare, n-am avut niciodata igrasie, iarna se usca si ramaneau doar lianele, acum depinde probabil cat de grosi sunt peretii si cat de intinsa este iedera.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti "agata toata fatada si cu timpul cade varul, dar asta nu e important. o sa mentina umezeala si asta da, este destul de important, numai ca daca ai toata fatada casei invelita cu iedera si ai crapturi in zid, unele se deschid timpului altora datorita unei boli ale cimentului(cimentul-are garantie doar 25 de ani). asra ar fi problema cea mai mare, crapaturile care apar in zid. dar daca nu e e pe toata fatada nu este o problema. poate uneori o sa iti intre mai multe ganganii in casa din cauza vegetatiei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca e iedera din aia la care nu-i cad frunzele....peretii se vor umple de umezeala si va cadea tencuiala

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@ZAZUtotea / Cimentul are 25 de ani garantie? Din care poveste ati scos asta?