| Utilizatoare123 a întrebat:

Fiindca manopera e scumpa si nu as vrea sa platesc atat, m-am gandit sa-mi curat peretii din balcon singura, nu-mi mai place textura aceea cu "bob", si apoi sa dau cu glet si sa varuiesc. Dar nu stiu ce materiale, instrumente imi trebuie. M-ar ajuta niste indicatii exacte de la cineva care se pricepe. Am cautat si eu chestii pe net despre procedura asta, dar recunosc, e mai bine sa-mi spuna cineva pas cu pas ce e nevoie sa fac, ce sa cumpar. Multumesc!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un meserias priceput.
Are sculele necesare.

| dullcat a răspuns:

Economia pe care vrei tu sa o faci acum se va vedea ulterior, pe viitor, cand trebui sa scoti iar bani din buzunar.Si nu este obligatoriu sa dai cu tencuiala din aia decorativa tip bob de orez sau nu stiu ce.

| relian a răspuns:

Se pare ai textura de aia cu boabe ce spui, nici mie nu imi place.
Ce ai putea sa faci?
Simplu. Fci rost de un spaclu, cred ca stii cei ala, incerci sa razi acele bobite asa usor, sa cada jos. Daca nu merge sa le dai jos asa pe uscat, incerc i cu un spray in care pui apa, apoi pulverizezi asa fin pe o suprafata, lasi nitel, sa zic 5 minute, apoi razi cu acel spaculu.

Daca merge ras uscat, atunci razi tot, dupa dai cu var ce spui tu, nu este neovie sa dai gled, o sa iasa frumos doar acele bobitel razuite, raman asa semne, dar vor arata bine, dai peste ele cu vopsea cu var ce zic tu si aia e tot.

Eu nu mas incurca sa mai dau gled.
Ai nevoie de un spaclu, un bidon de ala spray si rol pentru a da cu var dupa.
Intinzi pe jos o folie ceva, sa nu faci mizerie pe jos, razui, dupa dai var, ai terminat lucrarea, simplu si fara bani cheltuiti.

Eu am facut asa intr-un closet, nu stiu cum ii spuneti voi, banui ca nu aveti, camera unde tii hainele.
Avea tavanul cu bobite de astea, am razuit, o iesit frumos, apoi am dat vopsea, fara sa cheltui mare lucru.

Mie nu-mi place peretii netezi, dar nici cu acele bobite in relief.
Imi place asa textura, dar sa fie f putin in relief.Pe aici asa se face, se da acele bobite, dar mici, se lasa stiu si eu cateva minute sa se mai intareasca nitel apoi se vine cu o paleta asa mare din inox si de turtesc toate bobitele astea si iese f frumos.

La tine o sa iasa ceva genul asta daca dai bobitele alea jos, apoi dai cu var.
Plus de asta este in balcon, asa ca nu-i ceva sa se vada rau, ori in camera sa iasa naspa si sa iti stea pe cap.

| Utilizatoare123 explică (pentru relian):

Multumesc pentru detalii! Din pacate, cand am inceput sa razuiesc, a cazut un strat grosut de var in unele parti, si se vede prea urat in relief, nu prea imi place. Ai idee ce glet as putea folosi totusi? Sau daca exista alta procedura inainte de glet. Merci inca o data

| relian a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Altas procedura ar fi sa montezi ceva profile pe acei pereti, intre lipesti polistiren, peste pui rigips, dai glet sau alsi asa si cam aia ar fi.
Personal nu imi plac peretii cu tencuiala, dupa mine este o chestie gresita, tencuiala nu ajute pe nimeni la nimic, ba mai mult incurca.

Alta posibila lucrarea a ri sa razui tot varu ala, apoi sa dai gled. Gled cumperi de la magazin, intrebi acolo care este ptm ce ai tu nevoie, stiu aia ce sa iti dea.
Dai un strat de gled f subtire, dupa dai cu var.
Mai ieftin de atit nu cred ca mai e altceva, doar sa lasi asa.

Dar tu nu ai pe nimeni pe acolo sa te ajute, un barbat ceva?