| claide a întrebat:

cum o pot convinge pe mama sa-mi cumpere o masina de cusut, chiar daca eu sunt baiat dar imi place sa lucrez si sa fac hand made spune ca nu ma lasa sa-mi cumpar si spune ca n-am ce face cu ea plz dau funda si vot

Răspuns Câştigător
| Felix2009 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa-i spui ca asta este o pasiune a ta si poate un mare talent. Trebuie sa-ti dea o sansa de a incerca sa-ti manifesti creativitatea. Nu e nimic anormal ca esti baiat si totusi iti place, inseamna ca esti talentat. Sunt putini care au acest har, dar ei ajung departe. Cred ca ar trebui sa-i explici mamei tale aceste lucruri si sa o faci sa inteleaga ca poti deveni designer vestimentar sau creator de moda, poti ajunge celebru, sau chiar daca alegi o alta profesie poti sa faci asta din pasiune in timpul tau liber.

11 răspunsuri:
| MineIsLikeABridge a răspuns:

Pai incearca sa te salveze, scuma sincer incearca metin sau ewxerciti fizice sau un sport sau chiar si manele si mititei numai sa cosi nustraight face, nu o prea poti convinge daca este o fire incapatanata, tu cand esti prieten cu o fata la ce te gandesti? laughing, chiar lasate de asta e ca si cum ai spune mama vreau sa ma casatoresc cu un baiat, nu fii prost uita de cusut, lucreaza cu lemnu daca vr dar sa cosi, nu prea ai sanse, du-te la un coleg care te intelege ca altcumva nu prea ai cum..., apeleaza la bunici, la taicato (chiar daca eu cred ca o sa iti dea un prezervativ in loc de o masina de cusut, sau o bere big grin ), altcumva nu prea ai cum.
P.S. du-te la un pshiholog pentru problemele de orientare sexuala

| claide explică (pentru MineIsLikeABridge):

Multumesc pentru PS-ul de la sfarsit iti urez la fel

| MarYan00 a răspuns:

Chiar n-ai ce facelaughing
cauta ac si atawinking

| Spitz10 a răspuns:

Pai atunci fa cureatenie cat mai des posibil.Fa exerciti in plus.La o adica fi baiatul perfec.Sau poti sa iti cumperi tu singur una. Poti trisa la poker ca sa le furi la fraieri bani.

| Himera a răspuns:

Nu stiu cat de bine te descurci tu la capitolul negocieri, dar o sa-ti dau niste sugestii, poate ca nu te-ai gandit la unele dintre si vor da roade daca le pui in aplicare:
- fa curatenie, eventual ceva de mancare si un obiect hand made pe care sa il oferi drept cadou;
-incearca sa o prinzi intr-un moment in care este calma si bine dispusa
-nu ii reprosa nimix, nu o santaja sau ameninta
- apeleaza la afectivitate, spune-i ca ai fi f fericit daca ti-ar cumpara, ca te simti bine cand lucrezi si ca iti dezvolta imaginatia si creativitatea si ca poti crea obiecte speciale pentru ea si alti membri ai familiei, si ma rog, ce argumente crezi tu ca sunt demne de mentionat, spune-i cum ti-ar influenta viitorul si eventual spune-i ca te-ar ajuta si la scoala(da ca exemplu o materie si spune ca ai putea obtine note mai bune inventand obiecte cu ajutorul masinii de cusut)
-incearca sa ii pui in vedere calitatile si reusitele tale din ultima perioada si incearca sa ii demonstrezi ca acestea vor persevera folosind masina
Sunt sigura ca o sa te descurci, daca ea sta bine la capitolul financiar si nu are prejudecati idioate bine infipte in minte.
Daca refuza in continuare, incearca sa strangi singur bani. A, da, te-ai putea folosi si de asta, spune-i ca o sa strangi si tu o parte din bani si ca incerci sa devii mai responsabil si esti dispus sa iti asumi dorintele.winking

| AlexBoy88 a răspuns:

De ce nu ii spui lui taicatu sati ia ca poate el vrea.

| mister1234 a răspuns:

Cumpara una la mana a II-a nu e scuma
pui tu juma si ea juma

| alexandracas a răspuns:

Nu te lua dupa oamenii care nu inteleg pasiunea ta, gen wa5, fa ceea ce iti place, chiar daca esti baiat si iti place sa cosi nu este o crima si nici nu tine de orientarea sexuala, sunt destui designeri care sunt barbati.Fa ceea ce iti place si lupta pentru asta! Cumpara-ti tu daca mama ta nu te intelege! Fa ceva cu visul tau

| denyxxx a răspuns:

Eu zic sa-i faci o rochie doar cu ata si ac si dupa ce i-o dai sa_i spui ca ii faci mai multe daca iti ia masinawinkingdar eu zic sa no faci ca eu am acasa 3 masini de cusut si nu prea e de bine...

| Anee12 a răspuns:

1. Ai putea sa-i zici ca iti place foarte mult sa lucrezi la aceea masina.
2. Poti sa iti strangi singur bani.
3 Sa-l convingi pe taicatu`.
4 Sa ii spui ca ii vei face si ei haine rolling on the floor
5 Sa ii ceri ca dar de ziua ta.
6 Sa o rogi frumos, si insistent asa va apreciabatting eyelashes
7.Cand vine la tine sa te pupe o strangi tare in brate, o pupi si ii zici ca vrei neaparat` acea masina.
8. Lasi un site` cu masini de cusut [online] pe calculator deschisa mai ieftine si ea o sa vada si o sa se intereseze.
Sper ca te-am ajutat.
happy

| buddyy3 a răspuns:

Inceara sa-i explici ca tie chiar iti place sa lucrezi la masinade cusut. puppy dog eyes