| Alexandraprp1999 a întrebat:

Hello, voiam sa va intreb, daca am pierdut un set de chei de la camera mea, as putea sa merg cu yala la un om care face chei si sa-mi faca una identica pentru usa?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, doar cu yala nu se pot face chei noi!
Cauta un alt set de chei, dupa care se pot face duplicate.
Ori schimba yala si ai chei mai multe.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ai putea, dar e mult mai scump decat sa schimbi yala.

| darrio2007 a răspuns:

Schimba butucul de la yala. E posibil sa-ti fi gasit cineva cheile, te urmareste si iti intra in casa.

| relian a răspuns:

Raspunsuri gresite pe aici. Daca ai acel butuc ce spui tu,daca mergi la un meserias, ala iti face orice cheie vrei tu, fara sa ai chei deloc.
Exista un set de scule, care scoate pinii din butuc, apoi reasezi tu sau meseriasu pinii cum vrea, apoi taie cheie dupa cum a asezat acei pini.

Poti sa ai 100 de butuci de aia si poti aseza poinii la toti la fel astfel incat sa folosesti o singura cheie.
Care se ocupa cu taiat chei,sigur ar trebuie sa aiba si o trusa ce am spus mai sus,nu-i cine stie ce chestie compplicata,este trusa aia micuta,are pini de toate marimile,are exact cei trebuie.

De exemplu sa nu stai cu mai stiu eu cate chei,de la usa de la intrare,de la poarta,de la usa de la spate,de la magzie,de la mai stiu eu ce cotenete mai ai,asezi pinii cum am zis si folosesti doara o singura cheie.
Spune-i si lu Violleta,ea desi e in tarile calde, se tot crede pe vremuri demult apuse, cand aruncai butucu si luai altul.

Bine daca pretul unui butuc cde ala ce spui e mai mic decat sa tai o cheie, ori sa schimbe ala pinii, atunci cumperi alt buctuc.
Eu am aratat doara ce se poate face, pentru cei care nu stiu.