| OnutAlin a întrebat:

In curte la mine e totul alb acoperit de zapada doar un loc de vreun metru patrat nu e zapada acolo tot timpul se topeste zapada, de ce? nu sunt tevi de apa calca nu e nici-o canalizare sub acea pata unde se topeste zapada

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Posibil sa fi fost o groapa acolo, o fantana, ceva de genul asta. Pamantul fiind mai afanat, permite o urcare mai rapida a caldurii de la adancime.
Sarea nu cred sa fie cauza, e una sa arunci sare pe zapada si alta sa se depuna zapada pe sare.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cred ca este locul sarat, alta cauza nu vad.
O seara bunahappy

| Admunssen a răspuns:

Probabil in acel loc, in timpul verii s-au aruncat reziduri saline cum ar fi moarea de la muraturi sau orice altveva sarat. Poate saci depozitati temporar cu ceva, au fost acolo. Aminteste-ti despre astea.

| Alexxx2014 a răspuns:

Cel mai sincer si mai clar răspuns. Fantomele sunt de vina!

| OnutAlin explică (pentru Alexxx2014):

Corect! laughing la asta ma gandeam si eu big grin

| ArtiomMD a răspuns:

Daca sa fim seriosi cel mai probabile de la temperatura si depinde mult daca zapada cade pe pamint sau beton.