| Smackdown a întrebat:

Isi mai revin plantele care au degerat?

Răspuns Câştigător
| WestSid3 a răspuns:

Unele plante da smug... insa depinde si de floare, eu imi tin plantele in pivnita, acolo nu e nici frig, nici cald si se mentin pana la primavara... am avut o planta care a degerat de tot si la primavara si-a revenit si a inflorit

11 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Daca au tulpina lemnoasa si sunt destul de mature isi revin, si se fac chiar mai frumoase.

April
| April a răspuns:

Plantele pe care le mentionezi nu-si mai revin, mai ales ca ele nu sunt specifice zonei temperat-continentale in care traim noi, ci climei mediteraneene.

| Smackdown explică:

Atunci Filodendronul, Colocazia, Aloe, Ficus isi vor reveni?

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu sad Din pacate...
Nu isi mai revin sad

| AnemonaP a răspuns:

Da sigur pentru ca este iarna si este ca un strat protector, iar primavara isi revin la normal ca un fel de,, hibernare"!

| hapy a răspuns:

Nu

| hapy a răspuns:

Nu mai ai sanse! ce e mort, mort ramane(e valabil in mai multe domenii). oricum salveaza-le pe celelalte sanatoase!

Răspuns utilizator avertizat
| biank98 a răspuns:

Daca sunt degerate numai frunzele, ea isi va reveni la norma li va inflori dar trebuie sa o tii la caldura pana la primavara dar ai grija. Tina floarea de la frig in locuri din ce in ce mai calde, nu o aduce direct la caldure deoarece va avea un soc hipotermic si nu stiu daca o mai poti salva atunci.

| biank98 a răspuns:

Ficusul e mai sensibil. Ai grija de el. Daca mai ai vreunul sau daca isi mai revine ( daca e inghetat ) spalal de praf pe frunze cu bere. E eficienta. Eu ii fac asa ficusului meu si ii place. Inca un sfat : daca ii cad frunzele incearca si ingrijeste-l in asa fel incat sa nu ii mai cada frunzele deoarece ii cresc destul de greu altele si risti sa ramana fara frunze. Sper ca te-am ajutat. Pa-pa :*

| betty08 a răspuns:

Buna.Nu isi mai revin, daca sunt degerate gata, s-au dus :*