| DaciaRomania a întrebat:

La voi aerul condiționat ajunge și în bucătărie sau nu?

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Cine are bani isi pune in fiecare camera, mai putin in baie si bucatarie (daca e mica si nu e openspace). Altfel poti sa il pui undeva la mijlocul casei gen pe hol sau in living

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde unde il instalezi, cum e facut apartamentul, pe unde bate soarele...
Eu nu am deloc, ca e racoare si fara.
Pe unde am vazut montat, racea doua-trei incaperi, nu mai multe.
Si majoritatea erau montate gresit, adica suflau rece in cea mai racoroasa incapere, intr-un colt, in loc sa-l fi pus in camera cu cele mai mari geamuri, care era fix in mijloc, si ar fi distribuit aerul in tot apartamentul.

| relian a răspuns:

Aerul conditionat se pune pentru o suprafata anume, sau pentru un anume volum de aer.
Daca ai un aparat de asta calculat doar pentru un dormitor sa zic, nu are cum raci si alte camere.Ori daca o face, va functiona intruna, vei consuma multa energie.

Mai se poate daca instalezi aer conditionat centralizat, adica in toata casa.
Dar daca folosesti mini splituri, trebuie sa pui in fiecare incapere cate un aparat, poate mai putin in baie, dar trebuie sa pui in fiecare dormitor, sufragerie, deci spatii mai mari, apoi sa lasi usile deschise sa mearga si la baiue, bucatarie si ce mai ai asa mai micute ca incapere.

Folosind un singur aparat, chiar daca e unul destul de mare ca si capacitate, no sa fie cum trebuie, dar poate sa faca mai rece, sa te simti ceva mai bine pe caldurile astea.
Aparatele astea minisplit is f bune, dar sa pui in fiecare incapere, in felul asta poti controla in fiecare camere ce temperatura doreste fiecare, asa este cel mai bine, atit pentru toti cei care locuiesc in acea casxa, aptm, cit si ca consum.

| Cipi1212 a răspuns:

Depinde unde îl instalezi.

| DontActLikeMe a răspuns:

Depinde de pozitionare