| Anonimus100 a întrebat:

Loboda si brebenelul sunt plante care fac parte din clasa monocotiledonate sau dicotiledonate? Pe net am gasit doar in engleza si scrie eudicots si nu stiu ce inseamna sad. Stiti? ofer funda

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Dicotiledonate.Ce inseamna mono si dicotiledonate? Cotiledon este numele dat acelor frunzulite f mici cind o planta rasare. Daca ai obsv la fasole, la loboda apar asa 2 frunzulite(cotiledoane)cauza pentru care se numesc dicotiledonate ca au di adica 2 cotiledoane, doua frunzulite.Alte plante au doar una singura cum este la griu, la porumb si etc.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ce iti trebuie acest raspuns?