Întrebare recomandată | flyingpotatoes a întrebat:

M-am cam plictisit de biroul care il am acum asa ca m-am gandit sa imi fac eu unul avand in vedere ca am ramas cu destul lemn dupa ultima "reamenajare". Problema este ca nu imi place culoarea si este PAL melaminat. Din cate cred ca stiti deja, palul melaminat este foarte greu de vopsit... Ceea ce vreau eu sa fac este sa il fac o nuanta mai inchisa. Credeti ca este posibil? Banuiesc ca o sa trebuiasca sa folosesc bait. O sa se prinda de acea melamina? Trebuie sa il dau cu ceva inainte?

Multumesc anticipat
- Andrei

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Gasesti vopsea de lemn in bricostore si intrebi pe angajatii de acolo sau in ikea ce i se da bine la lemnul care il ai tu.

| neutrino a răspuns:

Nu, te vei chinui in zadar, rezultatul va fi dezastros.

| cristimihailov a răspuns:

Pune o hartie autoadeziva deasupra.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Poti folosi o perie de sarma rotativa, pentru masina de gaurit-gasesti in magazinele de specialitate.Folosesti bormasina si slefuiesti usor, numai cat sa ia putin din strat, adica numai zgariata suprafata melaminata. Apoi aplici un grund pentru lemn, inainte de vopseaua propriu zisa.

| viotedy a răspuns:

Poti aplica folie la culoarea dorita, dar..costa si aia.

| manuel72 a răspuns:

Baitul nu se va prinde de melamina, e folosit pentru a colora furnirul sau lemnul masiv, iar tie iti trebuie o vopsea pe baza de diluant.Trebuie sa slefuiesti putin melamina cu hartie abraziva de granulatie mica (120-140) si apoi aplici vopseaua cu pensula, trafaletul sau cu pistolul.