| vaskuadumitresei a întrebat:

M-ar interesa un compresor 50l pentru vopsit.Care este mai bun racirem ulei sau fara?

2 răspunsuri:
| KovacsB a răspuns:

Cele din comert dedeman leroy etc sunt pocnitori.
Chiar si cele de 1000€ cu rezervor de 200l Fini made in Italy.
Au pompe chinezesti fara cuzineti si fara bucsa piston, sunt calculate sa te tina 2 ani daca faci lucrari in garaj o data pe saptamana.
Cele de 50 l la 800-1000 lei sunt praf.
Toate chiar si nume pompoase panzer michelin etc, sunt chinezarii ordinare.
Vezi daca gasesti un Abac chiar si sh

| Korkodeln a răspuns:

Vecinul meserias se jura ca Einhell pe ulei e mama lor, mi-a dat versiunea asta:
TC-AC 420/50/10V si mi-a spus ca la asta poate sa puna un splitter si sa vopseasca 2 odata si ca ce le omoara e ca oamenii completeaza uleiul cu tot felul de ciurucuri (inclusiv ulei ars de DIESEL! filtrat prin paine! si carpe!) si mai ales nu evacueaza apa stransa in rezervor.
Mi-a zis ca sunt Einhell si mai ieftine, dar "cumperi bun odata, plangi odata" e deviza lui.

P.S> L-am intrebat care e diferenta intre ungerea cu ulei si cele fara ulei si mi-a zis ca la vopsirea normala nu conteaza, dar la operatii de finete, unde ai nevoie de aer foarte curat (cele cu ungere pe ulei adauga vapori de ulei in aer, dar nu semnificativ daca nu e uzat grav) se cer folosite alea fara ulei, dar sunt de obicei mai slabe ca presiune si debit.