| Nume6 a întrebat:

Mi-am bagat apa in curte si apa are un gust foarte puternic de clor...Eu stiu că ei trebuie sa bage clor ca sa o dezinfecteze, dar am inteles ca atunci cand apa prinde gust de clor, inseamna ca are exces de clor și e nociv. Puteti sa imi spuneti ce sa fac?

2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Pe vremea comunistilor, dupa ce m-am mutat la bloc, am bagat in mine tone de apa cu aroma de clor. Nu e chiar atit de nociv, am prins 50 de ani fata probleme. Desigur insa ca e destul de aiurea sa ai apa cu gust de clor. Dar nu cred ca poti schimba lucrurile. Eventual cu un filtru serios pentru apa. Am auzit ca la unii a functionat si in ce priveste gustul de clor.

| RKBlue a răspuns:

Daca vrei sa bei apa, o lasi vreo 10 minute descoperita si iese clorul.
Daca vrei sa rezolvi problema, cred ca trebuie sa suni la distribuitor(sau reteaua de apa).Dar probabil ca nu vor regla nimic.