| crista_9605 a întrebat:

Mi-am luat un frigider nou si nu imi place cum mirose...
Cand l-am luat am crezut ca o sa scap de acel miros, dar fara niciun rezultat, chiar daca l-am spalat cu apa si otet...
Persista in toata bucataria acel miros si chiar nu pot sa mananc acolo
Ce sa fac?! Cum scap de acel miros nou?!
As vrea un raspuns va rog.
MULTUMESC

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Chemi un curier rapid si il trimiti pe adresa mea, pe mine nu m-ar deranja mirosul happy. Si nici nu ma deranjeaza daca il trimiti plin happy.
Probabil e mirosul acela specific de plastic nou, de care nu cred ca vei scapa decat in timp, asteptand pur si simplu sa dispara. Pana atunci incearca sa acoperi acel miros cu un parfum de camera, un betisor chinezesc sau o lumanare parfumata.

regis
| regis a răspuns:

Din ce citesc eu, este vorba de mirosul din exteriorul frigiderului, nu din interior.

| tee a răspuns:

Cu carbune. Gasesti la hipermarketuri asa ceva, special pentru frigider. Eu iti recomand sa cumperi vreo 4-5 cutiute sau mai multe...caci sunt mici si sa golesti continutul lor intr-o cutiuta de plastic pe care o pui pe usa frigiderului. Iar recipientele cu mancare "aromata", mai ales cea cu usturoi sa le acoperi cu folie. Eu asa am scapat de mirosurile din frigider.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Spala cu o solutie de bicarbonat de sodiu. Un alt truc, foarte eficient, ar fi sa asezi intr-o farfurie o jumatate de lamaie cu partea taiata in sus. Este un bun absorbant de mirosuri. Desigur, dupa aceea nu o folosesti la ceai. Cand si-a pierdut efectul, peste cateva zile, o inlocuiesti cu o alta jumatate. Sa-l stapanesti sanatoasa.

| Sara a răspuns:

Ori deodorant de frigider, ori spala cu apa cu bicarbonat de sodiu!

| undercovergirl a răspuns:

Incearca si varianta cu bicarbonat de sodiu si apa. Procedezi la fel ca si cu otetul. Sa speram ca vei scapa de mirosul urat. Sa nu fie ceva din fabrica happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Se găsesc în hipermarket deodorante speciale pentru interiorul frigiderului cu rol de absorbire a tuturor mirosurilor (mai mult sau mai puțin plăcute).
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca mirosul este din exterior, verificati in spatele lui, sa nu fi decedat un animal de prin depozit, in el. In mod normal nu are ce sa miroasa. Pt interior se recomanda lasarea usii deschise min 24 de ore pina la prima intrebuintare, dar si aici nu are de unde sa fie un miros asa persistent. Incercati sa mirositi! si sa dibuiti de unde, mai precis, vine mirosul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune in frigider 200-300 gr de bicarbonat de sodiu intr-un recipient descoperit. Garantat.

| Sadiss a răspuns:

Ia-ti un glade micro spray si pune-l pe frigider. dar asta o sa amestece mirosul. incearca un oust. alta solutie nu stiu. iar daca mirosul intra in mancare. pune un carbune in frigider. asa face mamahee hee

| ramo29 a răspuns:

Pune un vas mic cu bicarbonat de sodiu intr-un colt, undeva unde nu umbli prea des