| Cipi1212 a întrebat:

Mușcatele sunt niste subarbuști ușor de întreținut. Iarna îi țin în beci până primăvara. Vara au soare suficient. Vă plac mușcatele?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In beci nu traieste nici o planta, nici macar muscatele, fiindca acolo unde nu patrunde lumina soarelui, nu poate trai nici o planta.
Am acum si am avut muscate toata viata mea si sunt foarte usor de intertinut intr-adevar, dar trebuiesc tinute la lumina soarelui, indiferent ca sunt in casa sau afara, in spatele geamului, in balcon, pe dulap sau unde vrei tu.
Fotosinteza este un proces natural care trebuie indeplinit, altfel nu traieste nici o planta.

| Cipi1212 explică (pentru Violleta2022):

Cu toate acestea trăiesc. Am acest obicei in fiecare an înainte de venirea iernii. Sunt ceva ani de atunci. Tot în beci am pus și lămâiul care are 7 ani. Acum îl am în curte. Mușcatele sunt și ele afară. Mușcatele le am de când trăia bunica. Bunica a murit în ianuarie 2016. Le aveam înainte.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cipi1212):

Probabil ca ai geamuri la beci, ca fara pic de lumina nu pot trai.

| Cipi1212 explică (pentru Violleta2022):

Am două găuri la ușile de la beci.

| ioana748 a răspuns:

Am o vecina care procedează cum spui tu.
Da, muscatele sunt flori frumoase.
Insa, eu am crini ca saracii sunt superrezistenti iarna.

| Dragobeta a răspuns:

Anumite soiuri, da. Dar nu am reusit niciodata sa le tin peste iarna. Nu stiu unde greseam. Asa ca am renuntat.

| Dragobeta a răspuns:

@Violeta!
Ioi, ioi, ioi! Nu spuneai tu ca ai rude in Ardeal? Acolo nu e casa fara muscate.
Toamna se rup tulpinile si doar cu radacinile in pamant se pun intr-un loc racoros. Se uda foarte rar ca sa nu se usuce radacinile. Dar nici mult, ca sa nu putrezeasca.

| ninuku a răspuns (pentru Dragobeta):

Ai dreptate pana intr-un punct, muscatele se taie cam la 8-10 cm se pot baga si in pivnita cu conditia sa aiba in geam ca sa aiba putina lumina

| Dragobeta a răspuns (pentru ninuku):

Merci.

| Cipi1212 explică (pentru ninuku):

Nu au lumină.